България е държавата с най-ниски цени на основните горива – бензин и дизел, в Европейския съюз, сочи статистиката. С очакваното приемане на единната европейска валута от 1 януари догодина обаче страховете на хората се повишават, най-вече в посока опасения за евентуално покачване на цените на основни стоки и услуги. Това не изключва и сектора на горивата, който е гръбнак на икономиката, тъй като всяка стотинка по-скъп бензин или дизел оскъпява транспортните услуги, респективно се отразява на цената на всеки един продукт, който плащаме на касата в магазина.
Еврото и цената на бензиноколонката. Имат ли те взаимовръзка, попитахме Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация (БПГА).
"С въвеждането на еврото като официална валута нищо няма да се случи. Цените на горивата зависят изцяло от това, какво се случва на международните пазари. И това се видя в последните дни. Това е единственият фактор, който ще влияе на цените в бензиностанциите, еврото няма нищо общо с тази работа", категоричен бе Бенчев.
С приемането на еврото ще има обаче известни затруднения, но чисто технически, добави той:
"Вероятно ще имаме известни затруднения в началото докато обясним на клиентите, къде ще бъдат обявени двете цени – в левове и в евро, в това кога ще се приемат евро и левове. Но това са неща, които ще срещнат всички бизнеси и ще се случват в движение. Но предполагам, че няма да има особени затруднения. Това са чисто практически затруднения – докато касиерите се научат да работят и с двете валути, докато клиентите намерят къде точно ще бъдат обявявани двойните цени, защото това няма да го има на голямата табела на бензиностанцията или на бензиноколонката, тъй като нямаме техническа възможност. Цените ще бъдат обявявани или на самите колонки по някакъв начин, или на информационни табла вътре в бензиностанциите, или на витрините", влезе в конкретика председателят на Българската петролна и газова асоциация.
До 31 декември 2025 година цените на бензиностанциите ще бъдат изписани в лева, а от 1 януари 2026, когато се очаква да станем членове на еврозоната, сумата ще бъде видима в евро.
Критиците на влизането в еврозоната обаче са категорични – в началото ще има сериозен инфлационен натиск. Ще бъде ли той фактор и на пазара на горива? Попитахме икономиста Георги Вулджев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП):
"Много е вероятно да видим и на пазара на горива известно закръгляне нагоре, както е нормално и във всички други сектори. Фирмите в случай на смяна на валутата се опитват да прехвърлят на потребителите разходите за превалутиране, има и от чисто психологическа гледна точка закръгляне нагоре на цените на ниво, което се смята за атрактивно, обикновено до цени, завършващи на 9, и това може да го видим и при горивата. Макар при последната държава, която се присъединява към еврозоната – Хърватия, най-високата инфлация се забелязва при услугите, а след това категорията "нехранителни стоки", която включва и горивата, също има леко ускорена инфлация, но не чак толкова осезаемо."
Георги Вулджев обаче подчерта: пазарът на горива е силно специфичен и е воден от редица фактори.
"Глобалните пазари на горива, на петрол, а и потребителите в крайна сметка са по-чувствителни към рязка промяна на цените в този сектор. Така че се надявам да няма сериозна инфлация след приемането на еврото."
Според икономиста фактът, че България е страната в ЕС с най-ниски цени на горива е напълно обясним. Не за друго, а заради факта, че сме с най-ниски доходи в единното европейско семейство.
"Доколкото има цени в България, които не са по-ниски, отколкото в ЕС – това е по-странното, а не че цените на горивата са най-ниски. По-странното е, че има такива хранителни стоки, чиито цени са по-високи от други страни от ЕС. И това е казус, който трябва да бъде разгледан и адресиран по някакъв начин", отбеляза Вулджев.
Хранителни стоки и услуги. Именно техните цени най-вероятно ще се повишат от 1 януари, прогнозира икономистът.
Снимки: БГНЕС, БНР
Бургас като достъпна и атрактивна дестинация за туристи от Турция – това е следващата стъпка за привличане на гости от южната ни съседка в морския град и региона, съобщиха от общинската администрация. България е единствената чуждестранна дестинация,..
Народни носии и обичаи от цялата страна ще представят в курортното село Рибарица - местност Костина, в община Тетевен. Събитието се провежда на 19 и 20 юли в рамките на Празника на народния обичай и автентичната носия, организиран за 17-и..
За 11-и пореден път днес в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на легендарния български войвода Хаджи Димитър и неговата чета с османските войски през 1868 г. Това съобщи пред БНР "Стара Загора" Николай..
В "България днес" на 18 юли слушайте: 07:21- 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски 10:45- Паметта за Левски по света..
За 11-и пореден път днес в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на легендарния български войвода Хаджи Димитър..
Народното събрание избра за омбудсман Велислава Делчева, предложена от ГЕРБ-СДС. Тя беше избрана сред шестима кандидати със 123 гласа "за", 92..