Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успелите българи в чужбина

Съвременните медии през погледа на българина Веселин Вачков от Чехия

Модерната новинарска онлайн медия "Публико" е неговият стартъп

Снимка: Личен архив

Ако трябва да откроим чертите, които отличават един успял в Централна Европа българин, в никакъв случай това няма да е някой крупен бизнесмен, който парадира със скъпа кола и редица материални успехи. Напротив, образът на успелия българин е на човек, натрупал знания, с интереси в различни области и задължително проговорил до съвършенство езика на държавата, която го е приела. Тук става въпрос за авторитетна личност, която не просто е спечелила доверието на един чужд народ, но с талант и труд е успяла да се издигне на лидерски позиции в конкуренция с местните хора.

С такава личност е срещата ни днес – д-р Веселин Вачков, доскорошен директор на най-стария и популярен чешки вестник "Лидове новини", а вече основател и ръководител на "Публико" – модерна новинарска онлайн медия.

"Аз съм медиен човек и то с опит в чешкия вестник на ръководна длъжност повече от 20 години" – казва д-р Вачков и продължава:


"Разбира се като всеки старт-ъп, като всеки нов проект около него ("Публико") има доста работа. Така че съм достатъчно зает, което ме кара да се чувствам добре. Според мен ключът за добрата интеграция и за пълноценния живот в чужда държава е овладяването на езика и попиването на културата. Аз имах шанса, защото дойдох да уча в Карловия университет и да посветя цяла една година на изучаването на чешки език. Успях да постигна ниво, което ми даде след това тази кариера в журналистиката. Това  е много важно, за съжаление много пъти българи или други чужденци попадат в чужда среда, искат да се адаптират, но не полагат достатъчно усилия да научат езика. Иначе, що се отнася до отношенията между чехи и българи, не бих се съгласил с това, че чехите не са гостоприемни. Може би не веднага проявяват гостоприемство, но от друга страна след време са сърдечни и са доста толерантни спрямо чуждите култури. България е добре известна за чехите, но в един период в началото на 90-те години, когато страната ни премина през тежки икономически условия и изнасяше в Чехия криминален контингент, тогава беше малко по-лош. Сега България е възприемана като една сърдечно близка държава, където чехите винаги са добре дошли и тъкмо заради това те продължават да я посещават като туристи, но и като хора от бизнеса. В страната ни има сериозни чешки инвестиции. Всъщност и в медиите, една от най-големите частни инвестиции в страната е собственост на една от най-големите чешки фирми. Така че българо-чешките отношения сега са почти в своя апогей."

Последните новини, които идват за България в Чехия са свързани с приемането на еврото от 2026 г. от страната ни. Чехия, както знаем, още използва кроната и няма определена дата кога евентуално би приела единната европейска валута. "Настроенията спрямо еврото са не чак толкова положителни, като по-голяма част от хората не виждат икономическа полза от приемането на общата европейска валута" – казва д-р Вачков и продължава:

"Иначе новините от България не са много чести, но в медиите това е по-скоро добре, защото повечето новини, които се търсят медийно, не са толкова добри. А що се отнася до традиционните медии, нещата в Чехия са малко по-добре, отколкото са те в България. Все пак пазарът в Чехия е по-голям, има повече хора, по-богата е икономиката, но и тук ежедневниците все по-малко имат  влияние. Тук е много голямо влиянието на телевизията, но е по-слабо от това в България. България е доста телевизионна държава, бих казал и нараства значението на онлайн медиите, а това е и обяснението защо аз създадох именно такава. От дългите години, прекарани като главен редактор на една стара чешка медия съм научил, че човек трябва непрекъснато да се развива, да учи и да напредва. В медийния бранш нещата страшно се променят и това, което съм знаел и умеел вчера, не е достатъчно днес. Не е никак лесно поради големите технологични промени. От друга страна необходимостта да учите, да възприемате нови знания, нови умения, това е богатство човек да се движи в такава среда. Дава ми възможност да се чувствам по-млад, отколкото съм" – казва не на шега д-р Вачков.

Чешкият журналист с български корени неведнъж е участвал като ментор по проекти в различни източноевропейски държави. Това му дава шанс да опознае по-отблизо проблемите и на българските онлайн медии. "Знам, че медийната среда е сложна в България, но знам и че има добри медии и тъкмо те трябва да се търсят, а усилията трябва да са двупосочни, както от журналистите, така и читателите и потребителите" – забелязва от практиката си Веселин Вачков:

"Вярвам, че тази тенденция ще се развива, още повече че в онлайн средата има откъде човек да почерпи качествена информация. По мои впечатления в България е сериозен проблем това, че липсват регионални и локални медии. Има изключително много държавни новини, национални медии, следи се всеки жест и движение в Парламента, но е много важно да има и качествени медии в провинцията. А това е важно не само за контрола на властта, но е важно и за качеството на живот там. Сравнявайки с Чехия, където животът извън Прага е много по-богат по икономически, културни причини, но и медийно. Има по-силно присъствие на регионални медии в провинцията, отколкото в България. Това съсредоточаване на всички новини около София и властта е един не маловажен проблем."

Професията журналист обаче става вече не особено популярна и привлекателна, особено за младите хора – забелязва д-р Вачков. "За тях е много по-интересно да бъдат инфлуенсъри, ютюбъри, блогъри, но не и журналисти. Не знам как ще изглежда светът, ако изчезне и последният журналист. Не съм сигурен, че ще бъде по-добър от днешния" – казва в заключение д-р Веселин Вачков.

Снимки: Личен архив, Facebook /Веселин Вачков



По публикацията работи: Марта Рос Монтаня


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Владимир Перев

Езикът на омразата в Скопие доведе до нападение срещу журналиста Владо Перев

В магазин в Скопие публично с думи и удари е бил нападнат журналистът и доайен на българската общност в Северна Македония Владимир Перев. За случилото се съобщи самият той в публикация в сайта “Трибуна”. Перев, който е на 80 години, е бил ударен в лицето..

публикувано на 25.11.25 в 09:51

В Ниш подписаха финансирането от София на 8 български организации в Сърбия

В Генералното консулство на България в Ниш на 24 ноември генералният консул Димитър Цанев подписа от името на Министерството на външните работи осем споразумения със сдружения на българското национално малцинство. Документите са по Програмата за подкрепа на..

публикувано на 25.11.25 в 09:27

България настоява Тараклийският район да остане отделна териториална единица

"България и Молдова поддържат традиционно отлични двустранни отношения, основани на силните исторически и културни връзки между нашите нации, както и на общите ни европейски ценности". Това заяви председателят на Народното събрание Рая Назарян на среща с..

публикувано на 24.11.25 в 15:13