Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София и Скопие ще сключат договор за изграждане на граничен жп тунел

Снимка: архив

На Глобалния форум за транспортна свързаност – 2025 в Истанбул вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов се срещна със своя македонски колега Александър Николоски, съобщи българското министерство.
Караджов увери, че София работи активно по Коридор №8 и до края на юли ще обявят поръчката за строителството на последните 2,4 км от жп линията между Гюешево и “Деве баир” на границата със Северна Македония. Всички процедури са приключили. Финансирането от 69 млн. евро е осигурено от ЕС. До края на 2028 г. българският влак ще пристигне на "Деве баир“, каза Караджов и припомни, че България ще вложи повече от 1,5 млрд. евро в модернизирането на линията от София до македонската граница.
Вицепремиерите Караджов и Николоски се споразумяха за нова среща, на която да съгласуват споразумението за жп тунел между двете държави. Те се договориха да изпратят експерти за участие в организираната през юли от Еврокомисията среща за Коридор № 8. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отец Юлиан Ангелов

Отец Юлиян Ангелов – от Видин до Берлин в служба на Бога

Да създадеш православна българска енория на хиляди километри от родината е трудна мисия, когато българската диаспора е разпиляна на далечни разстояния от енорийския храм. И докато в България приемаме за даденост във всеки квартал на големия град да..

публикувано на 26.07.25 в 08:10

"Мистерията на българските гласове" ще открие фолклорен фестивал в Дъблин

Българският фолклорен хор "Мистерията на българските гласове" ще представи концерт в National Concert Hall в Дъблин , Ирландия, на 25 септември 2025 г. Това съобщи БТА, позовавайки се на Посолството на България в Ирландия. Изявата на легендарния дамски..

публикувано на 25.07.25 в 16:41

"Ангели за България" са изпратили 7 тира с дарения от Германия

В продължение на две години, благодарение на финансовата подкрепа на българи в чужбина са превозени седем тира с медицинско оборудване от Германия за България на стойност над 750 000 лв. Дарението е осъществено по инициатива и с подкрепа на Стойчо..

публикувано на 25.07.25 в 13:45