На 5 юли възпоменаваме двама велики подвижници - преподобни Атанасий Атонски и преподобни Сергий Радонежки, чудотворец.
Атанасий е роден в Трапезунд, в благочестиво християнско семейство, и е кръстен Авраам. Останал рано сирак, бил отгледан от благочестива монахиня, подражавайки ѝ в монашеския живот, поста и молитвата. Светецът получил добро образование във Византия и усвоил до съвършенство различни науки. След срещата си със свети Михаил Малейн се оттеглил в Киминския манастир в Мала Азия, където бил постриган в монашество с името Атанасий. В манастира свети Атанасий усърдно изпълнявал монашески послушания, а в свободното си време се занимавал с преписване на Светите книги.
Желаейки усамотение и по-строг аскетичен живот, през 960 г. свети Атанасий, с благословията на игумена, се установил на Света гора. По-късно основал общежитиен манастир, т. нар. Велика Лавра на Света гора, полуостров Атон. За светия си живот Атанасий бил удостоен от Господа с дара на ясновидството и чудесата: със знамението на кръста изцелявал болни и изгонвал нечисти духове. Самата Пресвета Богородица се явявала на монаха няколко пъти, обещавайки му на Великата Лавра своята неизменна помощ и закрила.
Пророкувал смъртта си, монахът помолил братята да не се изкушават от това, което ще се случи. След като дал на монасите последните си наставления и се помолил, той се качил на върха на храма с шестима от тях, за да огледат строежа. Внезапно покривът на храма се срутил и те били погребани под камъни и там предали душите си в божиите ръце. Смъртта на свети Атанасий Атонски е настъпила през 1000-1001 г.
В днешния ден възпоменаваме и откриването на нетленните мощи на великия руски подвижник и основател на Сергиевата лавра - свети Сергий Радонежки.
Това събитие станало на 5 юли 1422 г. при игумен Никон.
През 1408 г., когато Москва и околностите ѝ са нападнати от татарските орди на Едигей, основаният от свети Сергий манастир, посветен на Светата Троица, е опустошен и опожарен.
Преди началото на строежа на нова каменна църква в името на Животворящата Троица, преподобният се явил на един благочестив мирянин и му заповядал да съобщи на игумена и братята: "Защо ме оставяте толкова дълго в гробница, покрита с пръст, във вода, която потиска тялото ми?". И наистина, по време на строежа на катедралата, когато копаели рововете за основите, били открити и изнесени нетленните мощи на светеца и всички видели, че не само тялото, но и дрехите по него са невредими, въпреки че около ковчега наистина е имало вода.
Когато каменната катедрала "Света Троица" е осветена през 1426 г., мощите на светеца са пренесени в нея, където стоят и до днес, южно от олтара.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 30 юли възпоменаваме светите апостоли от 70-те Христови пратеници: Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник, които се споменават в книгите на Новия Завет. Апостол Сила бил уважаван човек в първооснованата Йерусалимска църква . След..
На 29 юли възпоменаваме трима мъченици - свети свещеномъченик Висарион Смоленски, свети мъченик Калиник и света мъченица Серафима девица. Смоленският епископ Висарион през втората половина на ХVІІ век бил епископ на Среднородопската..
Почитаме светите апостоли и дякони Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Чудотворна икона на Света Богородица – Зографска Акатистна . Светите апостоли от числото на 70-те: Прохор, Никанор,Тимон и Пармен са първите дякони на Христовата..
На 29 юли възпоменаваме трима мъченици - свети свещеномъченик Висарион Смоленски, свети мъченик Калиник и света мъченица Серафима девица...
На 30 юли възпоменаваме светите апостоли от 70-те Христови пратеници: Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник, които се споменават в книгите..