Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въвеждането на еврото ще облекчи семейните парични преводи от чужбина

Снимка: БНТ

За последната година българите, които работят в чужбина, са превели на свои роднини и близки в България над 1,4 млрд. евро, сочат данните на Българската народна банка. Сумите по тези средства, на които разчитат хиляди домакинства в страната, непрекъснато се увеличава. Въвеждането на еврото от 1 януари ще е голямо облекчение за тях, защото няма да се налага да заплащат такси за обмяната.
"Първо, ще има по-ниски транзакционни такси. Сега, когато се изпраща евро, то се превалутира в лева и домакинствата са задължени да имат 2 сметки в евро и в лева. Това са също месечни такси. Второ, има курсова разлика от 2 до 5% при обмяната на валута и всички транзакционни разходи", коментира пред БНТ финансистът Илиян Насков. Тези семейства ще могат да се възползват и от системата SEPA за мигновено получаване на парите в банковите сметка, като таксите ще бъдат за вътрешнобанков превод или 1,50 евро, не повече. Семействата, които получават пари от свои роднини, работещи в трети страни извън еврозоната, ще имат само една обмяна - от паунд към евро или долар към евро, допълва експертът.

Редактор: Иво Иванов
Снимка: БНТ

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Преди въвеждането на еврото се увеличават банковите влогове в лева

Информационната кампания за въвеждане на еврото в България закъснява, заяви пред БНТ вицепремиерът Томислав Дончев. "Това е голяма промяна, а хората се страхуват от промяната" каза още той.  Доходите за 2025 г. ще бъдат декларирани пред данъчните за..

публикувано на 30.07.25 в 10:36
Генералният ни консул в Мюнхен Стефан Йонков

В Бавария ще представят България като стратегическа дестинация за ниършоринг в ЮИЕ

След среща на генералния консул на Република България в Мюнхен Стефан Йонков с представители на град Нюрнберг, състояла се през седмицата, стана ясно, че се подготвя специално събитие в Нюрнберг, на което България ще бъде представена като..

публикувано на 26.07.25 в 20:56

Заради въвеждането на еврото ограничиха много банкови такси за клиентите

Парламентът реши да не се начисляват такси при тегления до 10 пъти месечно на пари в брой от платежна сметка за основни операции на терминално устройство (АТМ) или на обслужващата банка на клиента. Промяната в Закона за платежните услуги и платежните..

публикувано на 25.07.25 в 11:17