Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малинено вълшебство в Самоков – десет години традиция, вкус и настроение

7
Снимка: bam-bg.com

На 11 юли в град Самоков бе открито юбилейното десето издание на Фестивала на малината, който продължава и в съботния ден, 12 юли. Събитието се утвърди през годините като емблема на региона и платформа за популяризиране на местното малинопроизводство. Централният градски площад "Захарий Зограф" е приютил истинска малинена феерия – с пъстри шатри, изпълнени с пресни плодове, домашни сладка, сиропи, ликьори, сладкиши и дори козметика с малинов екстракт.


Фестивалът е сцена и за кулинарно майсторство – водещи готвачи, включително популярни участници от предаването "Hell’s Kitchen България", демонстрират на живо как се приготвят малинови десерти, сосове и напитки. 


Събитието съчетава традиционното Национално изложение на малинопроизводителите с истински празник за цялото семейство. Гостите могат да посетят фермерски базар, както и да дегустират разнообразни малинови изкушения – от класически сладка и мармалади до екзотични малинови салати и освежаващи лимонади.


Организаторите са подготвили и богата културна програма – фолклорни изпълнения, концерти на местни групи и изпълнители, както и работилници за деца, посветени на здравословното хранене и ползите от малините. Фестивалът има и своя кауза – да стимулира младите фермери в региона и да насочи вниманието към устойчивото земеделие.

Вижте още :

Редактор: Венета Николова
Снимки: bam-bg.com, 
Българска Асоциация на Малинопроизводителите/Фейсбук
По публикацията работи: Иван Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Страната ни ще има почетно консулство в Триест

България ще открие почетно консулство в Италия със седалище в Триест и консулски окръг, обхващащ територията на област Фриули-Венеция Джулия, съобщиха от правителствената пресслужба. Функциите на почетно консулско длъжностно лице в..

публикувано на 20.11.25 в 13:06

Започват протести в ключови държавни администрации

Синдикатът на административните служители “Подкрепа” започва серия от протестни действия в ключови държавни администрации в цялата страна, съобщава БГНЕС. Първият от тях е днес по обед пред Централното управление на Националния статистически..

публикувано на 20.11.25 в 12:43

Часът на Радио България - Брой 73

В брой 73 на предаването говорим с...  Венцеслав Събев - з а българите в Швейцария, духовните търсения и общуването с останалите култури  Нина Василева-Занешев и нейното призвание да вдъхновява българите в Австрия с радиопредаване на..

публикувано на 20.11.25 в 12:00