За поредна година Велинград кани всички почитатели на българския фолклор да се хванат на хоро край прочутите минерални извори на града. На 12 и 13 юли централният площад на Велинград ще се огласи от звуците на гайдите и тъпана по време на събитието "Хоро при извора" 2025.
Фестивалът събира танцови състави и клубове от цяла България, които ще представят различни хороводни традиции от всички фолклорни области.
Участниците ще дефилират в традиционни носии, а посетителите ще имат възможност да се включат в уъркшопи по народни танци, водени от утвърдени хореографи.
Фестивалът е с мисия – да пази фолклора жив, като част от нашето съвремие. Ще бъдат отличени най-колоритните и отдадени участници, включително най-хубавата носия, най-многобройната група и ветераните на фестивала, които присъстват всяка година. Всеки танцьор ще получи персонален подарък за спомен.
Програмата включва изложба "Вдъхновени от образите на традициите" на Илиян Пенев – пирография (рисуване с огън върху дърво) вдъхновена от фотографиите на Асен Великов. Ще бъде представена книгата "Танцовата култура на Разложката котловина" от д-р Данаил Атанасов.
Фестивалът е с благотворителен характер, като част от приходите ще бъдат насочени към подкрепа на млади таланти от региона.
Вижте още:
Редактор: Венета Николова
Снимки: Facebook/Хоро При Извора
Всеки у нас още в детството си е чувал страховити истории за опасни вампири , които бродят в мрака и всячески се опитват да напакостят на хората. Днес тези мрачни дихания са ни познати най-вече от начина, по който ги пресъздават авторите на романи и..
Обредната храна е неизменна част от ритуалната система на българина. А в календара на българското село преди повече от век, храната с месо е била рядкост, общо взето 4-5 пъти в годината – Коледа, Гергьовден, Петровден, рибата за Никулден и пр. Затова..
За десети пореден път фестивалът "Ежедневието на Средновековен Търновград" ще събере от 6 до 8 юни участници от различни краища на Европа, за да възстанови историческите събития и бита на града такива, каквито са били между XII и XIV век, когато е..