На 21 юли честваме свети пророк Иезекиил и преподобни Симеон, юродив заради Христа, както и преподобни Йоан.
Светият пророк Иезекиил е Старозаветен пророк живял през VI век пр.н.е. По време на второто нашествие на вавилонския цар Навуходоносор, на 25-годишна възраст е отведен във Вавилон в плен, заедно с много други евреи.
Там, на 30-годишна възраст, във видение му било разкрито бъдещето на еврейския народ и на цялото човечество. От тогава насетне започва пророческото служение на пророк Йезекиил.
Особено важни са две видения на пророка - за храма Господен, изпълнен със слава – предобраз на освобождението на човешкия род от греха и учредяването на Христовата Църква (Йезекиил 44:2) и видението за сухите кости на полето - предобраз на всеобщото възкресение на мъртвите и вечния живот в Царството Божие (Йезекиил 37:1-14).
Пророкът изобличавал евреите, които заедно с халдейците се отдавали на идолослужение, за което бил разкъсан на парчета, като го вързали за диви коне.
Пророчествата му са събрани в книга, носеща неговото име, която влиза в състава на Стария Завет на Библията.
Свети Симеон, юродив заради Христа и неговият събрат подвижник Йоан били сирийци и живели през VI век. в град Едеса.
Били приятели още от детство. И двамата били от богати семейства. Когато Симеон бил на 30 години, а Йоан на 24, те пътували до Йерусалим, за празника Въздвижение на Светия и Животворящ Кръст Господен. На връщане разговаряли за спасението на душата. Изпратили слугите напред, а те тръгнали пеша. Когато стигнали до река Йордан, видели манастири и двамата били обзети от неудържимо желание да напуснат света и да прекарат остатъка от живота си в монашески подвизи.
След като прекарал известно време в манастир, свети Симеон се разпалил от желание да засили подвига си, като отиде дълбоко в пустинята и се подвизава там. Йоан решил да сподели с приятеля си отшелническия живот.
След много години подвижнически живот Симеон и Йоан постигнали пълно безстрастие и висока степен на духовност.
Тогава, вдъхновен от Бога, свети Симеон напуснал пустинята и се върнал в света. В голямото си смирение светият подвижник усърдно се молел на Бога да му даде да служи на ближните си, без да вкуси прослава, и избрал за себе си трудния подвиг на юродството заради Христа.
Държал се като луд, вършел странни неща, за което бил подложен на подигравки и побоища, а същевременно тайно вършел добри дела, без похвала или благодарност от хората.
Преподобни Йоан високо ценял своя духовен брат и когато някой го посещавал в пустинята за съвет и молитви, неизменно ги насочвал към юродивия Симеон.
Преди смъртта си, свети Симеон се заключил в колибата си и като прекарал три дни в непрестанна молитва, се отправил към Господа. Погребали го при бездомните и скитниците. Когато носели тялото му, някои от жителите чули прекрасно църковно пеене, без да разбират откъде идва то.
Преподобни Йоан последвал своя приятел и мирно се оттеглил при Господа.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 23 юли светата Православна църква възпоменава паметта на светите мъченици Трофим, Теофил и верните им слуги, както и свети свещеномъченик Аполинарий, епископ Равенийски. Светите мъченици Трофим, Теофил и тринадесетте им верни слуги..
В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини, където ехтят само птичи песни. В тези каньони през вековете са се заселвали хора, оставили..
На 22 юли честваме светата мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Света Мария Магдалина, равноапостолна, една от жените мироносици, била удостоена първа да види Възкресналия Господ Иисус Христос . Родена е в град..
На 22 юли честваме светата мироносица и равноапостолна Мария Магдалина. Света Мария Магдалина, равноапостолна, една от жените..
На 23 юли светата Православна църква възпоменава паметта на светите мъченици Трофим, Теофил и верните им слуги, както и свети свещеномъченик..
В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини,..