Рекорден брой плажове на българското Черноморие са отличени с престижната международна награда "Син флаг", удостоверяваща чистите морски води и крайбрежни ивици. Тя се дава след оценка на Европейската агенция по околна среда, която се прави всяка година. България се представя отлично – вече 90% от плажовете ни са получили въпросния "син флаг".
В последните години страната ни в пъти е увеличила качеството на морската си вода, а плажовете ни стават все по-чисти, коментира пред Радио България заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов.
"България ще докладва на заседанието на ООН в Ню Йорк по отношение на целите за устойчиво развитие. И това е свързано с една от целите на ООН по отношение на качеството на морската вода, морските плажове и т.нар. "места за къпане". Разпознати са 107-108, големи, по-малки и средни български плажове, през които минават милиони посетители. Преди 15 години 45% от тях са били в "много добро" екологично и природно състояние. А в момента такива са 90% от тях" – отчете представителят на изпълнителната власт.
Положителна е и оценката от страна на туристическия бранш:
"Това е много важно признание на Европейската агенция по околната среда, която даде оценката, че като чистота на морските води България се явява на второ място в Европа след Кипър. Това се дължи главно на високия процент чиста вода около Приморско, там са отчели близо 100% чистота – 99,7%. Като цяло Черно море в българската си част се явява изключително чисто, защото няма големи индустриални предприятия, няма химически заводи, металургически предприятия и пр., които да замърсяват", коментира пред Радио България проф. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.
А дали ще се повишава още броят на плажовете, отличени с престижната награда – това зависи от концесионерите на въпросните плажове. Но трендът е възходящ:
"Смятам, че "Синият флаг" е една много добра инициатива. В България вече 90% от плажовете са го получили. И като цяло той се приема изключително добре", констатира проф. Драганов.
На свой ред активно за контролиране и оценка на качеството на водите работят и компетентните органи – регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ).
В обобщение – и държавата, и туристическият бранш са единни – морето ни става все по-чисто. Тенденцията за разведряване се пренася и в прогнозите за настоящия летен сезон по Черноморието. Румен Драганов очаква сезонът да бъде изключително успешен, като предстои да надскочи нивата от предковидната 2019 година. Около 8 милиона чужденци се очаква да дойдат в България, като над половината от тях – 5,5 милиона, ще посетят морското крайбрежие. А общо посещенията с цел туризъм и на чужденци, и на българи, се очаква да бъдат 13 милиона и 700 хиляди.
Министърът на външните работи на България Георг Георгиев проведе двустранна работна среща с британския външен министър Дейвид Лами в рамките на еднодневно работно посещение в Лондон по покана на британската страна. Двамата министри обсъдиха..
Делът на държавния дълг на страните от ЕС спрямо брутния им вътрешен продукт се повишава до 81,8% в края на първото тримесечие на 2025 г. спрямо 81% в края на четвъртото тримесечие на 2024 г. Това показват най-новите данни на европейската..
В "България днес" на 21 юли слушайте: 09:30 - Опасност от фалшиви пари! Как да ги различаваме? 20:07 - Първият Международен музикален фестивал "INTERNATIONAL MUSIC STARS SENZA FRONTIERE" ще бъде през септември в България 22:07 - Доц...
Сцената ги събира, този път в България, мястото е старопрестолната столица Велико Търново. Там си дават среща фолклорните състави, които пазят и..
Нова тенденция при фалшивите пари – най-много неистински банкноти вече има при купюрите от 100 лева с лика на Алеко Константинов, за разлика отпреди..
Най-големият международен граничен събор на Балканите в прохода "Кадъ Боаз" отново събра хиляди българи и сърби. Границата беше отворена в..