Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вече един век сърби и българи се събират на граничния проход край Белоградчик

Снимка: БТА

Най-големият международен граничен събор на Балканите в прохода "Кадъ Боаз" отново събра хиляди българи и сърби. Границата беше отворена в продължение на три дни от 18 до 20 юли. Хората от българското дело Салаш и сръбското Ново корито, както и от граничния район се събраха, за да спазят традицията съборът да се провежда всяка година в предпоследната събота и неделя на юли.
 
"Каквото и да правят политиците в Сърбия и България в годините назад, сега, а и занапред, ние, обикновените хора, доказваме, че наистина сме едно и нашите два братски народа днес го доказват отново точно тук, на това място", каза в приветствието си кметът на Белоградчик Боян Минков. "Нека този събор бъде все така символ на мир, приятелство и добросъседски отношения и да продължи и занапред", каза кметът на Княжевац Марко Стоянович, цитиран от БТА.

Представители на двете страни поднесоха цветя и венци на Паметника на приятелството между двата народа, който е до граничната бразда. Посланикът на Сърбия в България Милан Равич и генералният консул на България в Ниш Александър Ганчев бяха официални гости. Участниците в празника опитаха местни храни, напитки, пазаруваха занаятчийски изделия и се наслаждаваха на автентичен фолклор.

От 2014 г. се говори за отваряне на местен граничен пункт през прохода, но изграждането продължава да се бави. За първи път граничният събор е организиран през 1925 г. През 60-те години на миналия век е прекратен, но е възстановен от 2002 г.

Редактор: Иво Иванов

Снимка: БТА

По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БПЦ призова за бдителност към "неоиндуистката пропаганда" и "гастролиращи гурута"

Българската православна църква направи официално обръщение за "езическата нео-индуистка пропаганда с лъжехристиянски елементи". Митрополитите призовават за по-голяма бдителност към "гастролиращи гурута, самозвани "духовни учители" и гравитиращите около..

публикувано на 07.08.25 в 11:05

Музиката в ерата на AI във фокуса на RADAR Festival Beyond Music във Варна

Варна е домакин на 12-то издание на RADAR Festival Beyond Music , което ще се проведе между 7 и 10 август. Темата на събитието тази година е бъдещето на музиката в ерата на изкуствения интелект – тя ще бъде разгърната както в концертите, така и на..

публикувано на 07.08.25 в 07:00

Топлото време продължава, възможни са локални валежи над западните масиви

В четвъртък  минималните температури ще са от 14° до 22°, в София – 14°. През деня ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността. На отделни места, главно в планинските райони ще превали за кратко и ще прегърми. Ще духа слаб, в..

публикувано на 06.08.25 в 18:30