Официалното откриване на конференцията на АБУЧ във Велико Търново поднесе новина, свързана с рокада на върха на организацията. Досегашният председател Петя Цанева предаде поста на новия – Зорница Гоган, директор на Българското неделно училище "Райна Княгиня" в Дъблин, Ирландия:
"Моят мандат беше временен – призна в интервю за Радио България Петя Цанева. – Асоциацията до момента е имала двама председатели – Боян Кулов и Ирина Владикова. Моята задача беше да се справя с преходния период и промените в света, които трябваше да отразим и в нашата организацията, ако искаме да сме в синхрон с тях. Главната ми задача беше да оправя документацията – чисто административни дела, които някой трябваше да ги свърши."
От тази година има промяна в начина на гласуване за председател на управителния съвет на АБУЧ – обясни пред Радио България Зорница Гоган и не скри, че гласуваното ѝ доверие е дошло неочаквано за самата нея:
"За първи път председателят на Асоциацията беше избран от членовете на АБУЧ по време на Общото събрание. Досега той се избираше от Управителния съвет. Аз съм част от Асоциацията, като активен член, повече от 15 години, а през последните две съм част от УС. Мисля, че работата ми през последните две години е решаващият фактор, който наклони везните към това, останалите делегати да гласуват за мен измежду всички седем членове на УС на АБУЧ."
Голяма част от административната работа на УС на АБУЧ е невидима за останалите членове на организацията, поясни Петя Цанева, а основната дейност е свързана със събиране на информация за инициативите на училищата по места, както и осъществяване на контакти с всички институции в България. Една от идеите, поддържана от АБУЧ, но неосъществена във времето е създаването на Институт за български език, който е с работно име "Вазов институт" и следва не само да запазва езика ни, но и да го разпространява, пояснява Цанева. Самата тя живее и работи в Испания и с преводите си на програмата на испанския Институт "Сервантес" допринася за работата по осъществяването на тази идея, правейки достъпен чуждия опит.
Асоциацията на българските училища в чужбина успя да се позиционира добре като обединител на голяма част от образователните ни институти зад граница. "Самият факт че всяка година на конференциите ни сме уважени от представители на министерствата и институциите говори за сериозна и последователна работа" – посочи в тази връзка новоизбраният председател Зорница Гоган, директор на Българското неделно училище "Райна Княгиня" в Дъблин. Ирландия е една от държавите, в които е реализирана и друга инициатива на АБУЧ – българският език да бъде признат за матуритетен. "Част от работата, която върша в моето училище в Дъблин е подготовката на учениците за този изпит, който е част от ирландските матури, но всъщност е изпит по български език. Оценката от него, ако е висока, може да се приложи към общия резултат и да получат добро класиране в университетите и курсовете, които са си избрали там. Българският език е една възможност и това е много голяма мотивация за децата ни да учат български!"
Още по темата:
Снимки: Гергана Манчева, ИАБЧ, АБУЧ, БТА
Бесарабската българка и режисьор Тетяна Станева, директор на Международния фестивал на етнографското кино "ОКО", обяви предстоящо излизане на нов документален филм, посветен на нематериалното културно наследство на българската общност в Украйна...
Българският език вече е сред признатите чужди езици в кантон Женева. При успешно завършена година в българското училище резултатите ще бъдат отразени в училищния бюлетин на редовното училище в Женева, съобщават в своя Фейсбук екипа на Българското..
Учредително събрание на новосъздаващата се Асоциация на българските културни сдружения в чужбина ще бъде организирано на 29 юли 2025 г. от 14,00 ч. в сградата на Изпълнителната агенция за българите в чужбина на бул. "Княз Александър Дондуков", 2А в..
Учредително събрание на новосъздаващата се Асоциация на българските културни сдружения в чужбина ще бъде организирано на 29 юли 2025 г. от 14,00 ч. в..