Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конституционният съд запази правото на депутатите да имат двойно гражданство

Снимка: БТА /архив

Конституционният съд не успя да вземе решение за промените в Конституцията, отнасящи се до възможността на президента да избира служебни премиери от ограничен списък длъжностни лица в държавната администрация. Това сочи публикуваното от съда решение по конституционно дело №38/2024 г., пише сайта lex.bg.

Делото е образувано по искания на 55 народни представители от 51-ото Народно събрание и на президента Румен Радев.

За втори път съдът не успя да вземе решение по две от промените в Конституцията. Остава в сила и възможността българските депутати да имат двойно гражданство. Според шестима съдии – Павлина Панова, Атанас Семов, Янаки Стоилов, Соня Янкулова, Сашо Пенов и Невин Фети, тези разпоредби са противоконституционни и трябва да бъдат отменени. За да има мнозинство, становището трябваше да получи седем гласа. Според съдиите Надежда Джелепова, Красимир Влахов и Десислава Атанасова, двете разпоредби не противоречат на Конституцията. За трима конституционни съдии – Борислав Белазелков, Галина Тонева и Орлин Колев, исканията, с които е сезиран съдът, са недопустими. В заседанието участваха всички 12 конституционни съдии. 

Редактор: Иво Иванов

По публикацията работи: Миглена Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Еди Рама

По съседски: Събития с балкански адрес

AI ще бори корупцията при обществените поръчки в Албания Албания стана първата страна в света, която назначи изкуствен интелект за министър, пише сайтът politico.eu. Виртуалният член на правителството се казва Диела, което означава "слънце"..

публикувано на 12.09.25 в 11:30
Кристин Лагард

Кристин Лагард: Присъединяването към еврозоната ще осигури на България стабилност

Присъединяването към еврозоната ще осигури на България стабилност като част от валутната зона. Това е основната задача на Европейската централна банка – да поддържа стабилност на цените в средносрочен план, което ще бъде от полза и за България,..

публикувано на 11.09.25 в 18:53
Ахмед Доган (в средата)

Ахмед Доган създава нова партия

Ахмед Доган създава нова партия след разцеплението в ДПС. Името на новия му политически проект е "Алианс за права и свободи". "Имаме нов проект. Днес беше учредителната сбирка, която трябва да подготви национална конференция за създаване на нов..

публикувано на 11.09.25 в 18:48