Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготвя се честване на една от най-старите български културно-просветни организации в Европа

Снимка: ИАБЧ

Изпълнителната агенция за българите в чужбина и Българската културно-просветна организация “Кирил и Методий“ във Виена разширяват общите си политики за опазване на българската идентичност и популяризиране на българската култура, език и традиции сред българските общности зад граница. За това се договориха на среща в София, изпълнителният директор на Агенцията Райна Манджукова и Бойчо Дамянов, председател на просветителското сдружение, съобщава сайтът на агенцията. 

Дамянов представи дейността на организацията, която от 1945 г обединява българската общност в Австрия чрез културна, образователна и просветна програма. Тя развива своята дейност чрез читателски клуб, български хор, театрална трупа, литературен кръжок, фотографско дружество, младежки инициативи, фолклорни състави, естрадна група и приложни изкуства.

През тази година се навършват 80 години от създаването на БКПО “Кирил и Методий“, което я прави една от най-старите български културно-просветни организации в Европа. Тя има дългогодишна традиция в съхраняването на езика и националната идентичност. Честванията по повод годишнината ще бъдат през октомври във Виена. Очаква се събитието да събере представители на българската общност от цяла Австрия, културни дейци и официални гости от България.


Редактор: Иво Иванов

По публикацията работи: Дарина Григорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съветът на българското национално малцинство в Сърбия отчете своята дейност и разходи

Деветата редовна сесия на Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия обсъди образованието, достъпа до информация на български език, културната дейност и служебната употреба на българския език и писменост. В заседанието..

публикувано на 23.07.25 в 12:30
Даниел Димов, председател на Немско-българско дружество „Дунав“ в Дюселдорф и Щефан Келер - кмет на Дюселдорф.

Българи от Дюселдорф се срещнаха с кмета на града

Представители на Немско-българското дружество "Дунав" в Дюселдорф се срещнаха с кмета на германския град д-р Щефан Келер . Това съобщи сдружението на своята страница във Фейсбук, предаде БТА. " По време на разговора обсъдихме важни за българската..

публикувано на 22.07.25 в 16:56

Българско училище в Тарагона събира "Истории от стария куфар" на емигранта

Българското неделно училище "Св. Седмочисленици" в провинция Тарагона, Испания, осъществи интересен проект под названието "Истории от стария куфар" , който представя живота и творчеството на български емигранти в Каталуния , съобщи сайтът "АзБуки". По..

публикувано на 22.07.25 в 16:48