Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Ерма Арт Фестивал” в село Власи съчетава съвременно изкуство и наследство

Плакат „Ерма Арт Фестивал“: Андрея Лепир / Никола Мияилович

Второто издание на "Ерма Арт Фестивал" ще се състои от 8 до 10 август, в сръбското село Власи, на входа в каньона на река Ерма, съобщи мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР.

Фестивалът съчетава съвременното художествено изразяване с местното наследство, създавайки пространство за творене, срещи и опазване на природата. И тъй като се провежда в село с богата история, то се превръща в разпространител на културния и екологичен потенциал на този район.

Предвидени са арт работилници, концерти, DJ сетове и филмови прожекции, както и програма за възрастни и деца. Сред акцентите в програмата е скулптурната работилница “Саксии, гърнета, капаци”, водена от местния художник Зоран Мойсилов. По време на творческия процес ще бъдат използвани рециклирани предмети и отпадъци от река Ерма, което поставя изкуството в служба на екологията и повишава осведомеността за опазване на природата.

За най-малките посетители ще бъдат организирани творчески работилници, а музикалната част на фестивала ще включва от традиционна сръбска и гръцка музика до съвременни електронни изпълнения от страната и чужбина. Във вечерните часове публиката пък ще може да гледа прожекции на филми на открито.

Организаторът на фестивала Сърджан Манчев казва, че идеята за фестивала е възникнала от личната му връзка със село Власи: "Дядо ми е родом от това село, прекарвам много време тук. Мястото има специална енергия, която привлича художници." Той си пожелава на второто издание да дойдат още повече хора, да видят красотата на този район и да творят заедно.
Входът за "Ерма Арт Фестивал" е безплатен, защото изкуството трябва да бъде достъпно за всички.


Редактор: Диана Цанкова

По публикацията работи: Дарина Григорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В украинска Бесарабия започна сезонът за традиционното къпане на овцете

В българското село Задунаевка, община Арциз, започна почти ритуалното за региона къпане на овцете. Обичаят се предава от поколение на поколение сред местните овчари и цели обезпаразитяване на животните преди зимата. На ден се обработват около 2000 овце,..

публикувано на 26.09.25 в 12:39

В Бачковския манастир посрещнаха българчета от Цариброд

Игуменът на Бачковския манастир епископ Сионий лично посрещна и благослови българчета от Цариброд . Духовникът  пожела на младежите да не забравят корените си, да се уповават на вярата си и да помнят родината . Величкият епископ Сионий увери гостите от..

публикувано на 26.09.25 в 09:51

Българската общност в Кипър се събира на фолклорен събор на 4 октомври

Четвъртото издание на традиционния български фолклорен събор "Ансамбъл "Българи" – Кипър и приятели", организиран от Културен клуб "Българче" – Ларнака и Танцов ансамбъл "Българи" с ръководител Тодор Здравков, ще се състои на 4 октомври, събота,..

публикувано на 25.09.25 в 16:36