Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българчета от Италия опознават България през лятната ваканция

Снимка: Училище „Абагар” в Италия

За втора поредна година деца от неделното българско училище "Абагар", с филиали в Рим и по-малките градчета, които са на около 70 километра - Нетуно и Ладисполи, са на посещение в България. Визитата им в Пловдив и обиколката на Южното ни Черноморие е в рамките на Националната програма "България - образователни маршрути", която има за цел да надгради и обогати знанията от училище с преживявания и впечатления, получени извън класната стая, предаде кореспондентката на БНР в Пловдив Кремена Данева. 
В Пловдив, групата от 20 деца - от първи до 12 клас, беше посрещната от екскурзоводите на Общинския институт "Старинен Пловдив", а едно от големите издателства в града им подари български книги.

16-годишната София е част от групата. Тя говори български от малка, а в неделното училище, където преподава и майка ѝ, обогатява знанията си за историята и културата на нашата страна. Пред микрофона на кореспондентката ни тя сподели, че много обича българските планини, очаква да натрупа впечатления и от Южното Черноморие. Казва, че миналата година, когато е гостувала у нас по същата програма, е била силно впечатлена от старите столици Плиска, Преслав и Велико Търново.

Над 90 са българчетата, посещаващи трите филиала на училище "Абагар" в Рим, Нетуно и Ладисполи. Обучението по български език, литература, история и география е съобразено с програмите и стандартите на Министерството на образованието и науката. Преподавателите се надяват, че по време на своята дългоочаквана българска ваканция децата ще напреднат с огромни крачки в изучаването на езика на своите родители.

Редактор: Миглена Иванова

По публикацията работи: Дарина Григорова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В украинска Бесарабия започна сезонът за традиционното къпане на овцете

В българското село Задунаевка, община Арциз, започна почти ритуалното за региона къпане на овцете. Обичаят се предава от поколение на поколение сред местните овчари и цели обезпаразитяване на животните преди зимата. На ден се обработват около 2000 овце,..

публикувано на 26.09.25 в 12:39

В Бачковския манастир посрещнаха българчета от Цариброд

Игуменът на Бачковския манастир епископ Сионий лично посрещна и благослови българчета от Цариброд. Духовникът пожела на младежите да не забравят корените си, да се уповават на вярата си и да помнят родината. Величкият епископ Сионий увери гостите от..

публикувано на 26.09.25 в 09:51

Българската общност в Кипър се събира на фолклорен събор на 4 октомври

Четвъртото издание на традиционния български фолклорен събор "Ансамбъл "Българи" – Кипър и приятели", организиран от Културен клуб "Българче" – Ларнака и Танцов ансамбъл "Българи" с ръководител Тодор Здравков, ще се състои на 4 октомври, събота,..

публикувано на 25.09.25 в 16:36