Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"АБВ" в Единбург е новото попълнение в списъка на българските училища зад граница

Снимка: Българското съботно училище „АБВ“ в Единбург / Фейсбук

Българското съботно училище "АБВ", действащо в Единбург, Шотландия, беше официално утвърдено от Министерството на образованието и науката на България като част от Националната програма "Роден език и култура зад граница", съобщи БТА. На 25 юли 2025 г. училището бе включено в списъка на българските училища в чужбина. 

"Това признание от страна на МОН е огромна крачка напред за нашата общност. То утвърждава качеството на образователния процес и ни дава възможност да предоставим на всяко дете, завършило успешно учебната година, официално удостоверение, издадено от МОН", отбелязват от образователната институция.

Обучението в училището се провежда съгласно държавните образователни стандарти на МОН и включва български език и литература, история и география на България. Учениците се обучават по класове, съответстващи на възрастта и нивото им на владеене на езика.

"Когато корените са живи, крилата израстват уверено", гласи посланието на екипа, който акцентира върху ролята на образователните и културни инициативи за изграждане на национално самосъзнание у децата, израснали извън границите на България.

Редактор: Миглена Иванова

По публикацията работи: Дарина Григорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Общностно пространство за българи и поляци се открива в Ротердам

Откриват общностно пространство за срещи и подкрепа в Ротердам, Нидерландия. То е насочено към граждани, родом от Източна Европа, и по-специално от България и Полша, съобщи във Фейсбук посолството ни в Хага. Huiskamer De Horizon е създаден по инициатива..

публикувано на 24.09.25 в 16:25
Любомир Киров Любомиров

Любомир Киров е освободен от украинската армия и изпратен в болница

Българинът Любомир Киров, който бе мобилизиран против волята му в Украйна , е бил освободен. Това съобщава "Бесарабски фронт". МВнР следи случая с мобилизирания в Украйна българин с ТЕЛК Ако Киров се откаже от украинското гражданството,..

публикувано на 24.09.25 в 10:55

Ако Киров се откаже от украинското гражданството, може да се върне в България

Българските власти са наясно със случая с мобилизирания в Украйна български гражданин Любомир Киров. Това заяви външният министър Георг Георгиев, който е в българската делегация, участваща в годишната сесия на ООН в Ню Йорк. МВнР следи случая с..

публикувано на 24.09.25 в 09:45