Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хърцоите у нас се събират на събор в село Кацелово

Снимка: Областна администрация Русе

Четиринайсетият традиционен Събор на хърцоите ще се проведе днес в село Кацелово, община Две могили, Русенско. Събитието, което е под патронажа на кмета на Две могили Мариета Петрова, ще започне в 09.30 часа с водосвет за здраве и благоденствие. 

Участие са заявили 22 певчески групи от над 20 населени места от цяла Северна България. В програмата са включени традиционни обичаи, сред които "Джамал", вадене на квас, подхвърляне на новородено, "подковаване" на сватове, рязане на "брадата" на житото и кацеловска сватба с оригинални хърцойски елементи. Организатор на инициативата е местното читалище "Н. Й. Вапцаров – 1902". Тя ще се проведе в салона на културната институция.

За първи път Съборът на хърцоите е организиран през 2009 г., припомня БТА. Село Кацелово е известно с автентични носии на над 200 години, които се пазят и с които се представят изпълнителите на автентичен фолклор. Местните хора са съхранили и хърцойския диалект, предаван от поколения. 

Хърцоите са една от групите старо българско население в Северна и някои райони на Североизточна България, разположени най‑вече в селищата около градовете Бяла и Русе.Те се срещат и по на запад в Търновско, а на изток – около района на гр. Разград.Техни съседи и много близки по своите културни и езикови характеристики на север са капанците.

Редактор: Миглена Иванова

По публикацията работи: Дарина Григорова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БПЦ призова за бдителност към "неоиндуистката пропаганда" и "гастролиращи гурута"

Българската православна църква направи официално обръщение за "езическата нео-индуистка пропаганда с лъжехристиянски елементи". Митрополитите призовават за по-голяма бдителност към "гастролиращи гурута, самозвани "духовни учители" и гравитиращите около..

публикувано на 07.08.25 в 11:05

Музиката в ерата на AI във фокуса на RADAR Festival Beyond Music във Варна

Варна е домакин на 12-то издание на RADAR Festival Beyond Music , което ще се проведе между 7 и 10 август. Темата на събитието тази година е бъдещето на музиката в ерата на изкуствения интелект – тя ще бъде разгърната както в концертите, така и на..

публикувано на 07.08.25 в 07:00

Топлото време продължава, възможни са локални валежи над западните масиви

В четвъртък  минималните температури ще са от 14° до 22°, в София – 14°. През деня ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността. На отделни места, главно в планинските райони ще превали за кратко и ще прегърми. Ще духа слаб, в..

публикувано на 06.08.25 в 18:30