Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на българите в Молдова ще бъде представена в Мадрид

Снимка: Estreya Българо-испански културен център - архив

Културата, историята и езиковите особености на българите в Молдова ще бъдат представени в бъдещия Български институт за език и култура в испанската столица. 

Институтът, който се създава в партньорство с Министерството на външните работи на България и Българското посолство в Мадрид, все още не е открит, но подготовката за дейността му е в ход, предаде БТА. 

За инициативата и за изграждането на устойчиви културни и езикови връзки между българските общности и Испания разказаха представителите на Българо-испанския културен център Estreya – Антонио Перез и Петя Кирилова от Малага, на среща в Районния съвет на Тараклия. В дискусията участваха председателят на района Лазар Дерменжи, българският консул в Тараклия Любомир Димов, началникът на Службата за външни връзки към районната управа Степан Карамалак и началникът на отдел "Култура и туризъм" Татяна Папурова.

"Считаме за изключително важно в рамките на този проект да се открои и приносът на българската общност в Молдова"“, подчертаха Перез и Кирилова. С тази цел те пристигнаха в Тараклийския район, където преобладава българско население, за да осъществят културен обмен и да документират запазени местни традиции, народни песни, танци и езикови особености, свързани с българската идентичност.


Редактор: Миглена Иванова
Снимка: Estreya Българо-испански културен център - архив
По публикацията работи: Елена Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Посолство на България в Молдова/ Фейсбук

Премиерът на Молдова: Тараклийският район ще запази своята самостоятелност

Самостоятелността на Тараклийския район ще бъде съхранена в рамките на предстоящата реформа на държавната администрация на Молдова. Това увери молдовският премиер Александру Мунтяну на среща с българския посланик Мая Добрева, съобщава на фейсбук..

публикувано на 26.11.25 в 18:07

Български песни ще звучат на тържествен коледен концерт в Стокхолм

За пореден път страната ни ще участва в тържествения коледен концерт в Стокхолм, който се организира в сътрудничество с представителството на Европейската комисия и посолствата на други европейски държави, съобщи на фейсбук страницата си българското..

публикувано на 26.11.25 в 17:15

Нов културно-гастрономически център представя кулинарната ни традиция в Румъния

Българското малцинство в Румъния отбеляза значимо събитие – официалното откриване на "Българският хан" в село Извоареле (Hanul Bulgarilor), окръг Телеорман (Южна Румъния). Това е населено място с над 200-годишна българска история и дълбоки корени...

публикувано на 26.11.25 в 15:15