Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Краткотрайни валежи с гръмотевици и леко захлаждане

Снимка: БГНЕС

През нощта над по-голямата част от страната облачността ще е значителна и на места, главно в Централна България, ще има валежи от дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб вятър от запад-северозапад, в източните райони – от североизток.

Във вторник въздушната маса над страната ще остане неустойчива. Ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, ще има и краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в Южна и Източна България. Ще има условия и за градушки. Почти без валежи ще остане в по-голямата част на Дунавската равнина. Вятърът отново ще се ориентира от североизток, ще е слаб до умерен. Максималните температури ще бъдат между 25° и 30°, в София – около 25°. 

По Черноморието облачността ще е по-често значителна и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд, придружени с гръмотевици. Ще духа умерен североизточен вятър. Максималните температури ще бъдат 26°– 28°. Температурата на морската вода е около 26°. Вълнението на морето ще бъде 2 – 3 бала.

В планините ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще има краткотрайни валежи от дъжд, придружени с гръмотевици. Интензивни ще са явленията в масивите в Югозападна България и Централна Стара планина. Има условия и за градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от север-североизток, по високите части – от запад-северозапад. Максималната температура на височина 1200 метра ще е около 18°, на 2000 метра – около 12°.

Над Балканския полуостров валежите в източната половина ще спират, облачността от запад ще продължи да се разкъсва и намалява.

В останалата част от Европа времето ще е динамично. Над по-голямата част от Пиренеите ще бъде слънчево, а във Великобритания и Франция ще е облачно с превалявания от дъжд. След пладне в южните райони на Франция се очакват значителни по количество валежи, придружени с гръмотевици. Облачно и дъждовно ще е и на Скандинавския полуостров и Финландия, както и в северозападните райони, а също и в източната половина от европейската територия на Русия. Над Централна Европа ще бъде предимно слънчево. Временни увеличения на облачността ще има над Апенините, като главно след обяд около Алпите и в Централна Италия ще превали.

В Мадрид отново ще бъде най-топло – 34°. В Белград, Солун и Париж се очакват 30°, а в Берлин и Прага 28°. В Атина и Истанбул ще бъде 31°, а в Лондон 24°. В Москва ще е 21°.

В Ванкувър и Отава се очакват 21°. В  Чикаго 2°. 

Редактор: Дарина Григорова
Снимка: БГНЕС 

По публикацията работи: Десислава Семковска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Шабленският фар отново отвори врати за посетители

По случай Международния ден на морските фарове най-старият фар по българските морски ширини в Шабла отвори врати за посетители. Община Шабла обяви, че днес до 17 часа е  последната възможност, за настоящата година туристите да разгледат Шабленския фар...

публикувано на 18.08.25 в 10:10
Николай Николов

От детската мечта да полетиш до създаването на собствен летателен апарат в България

От малък Николай Николов мечтае да лети. Не става космонавт, каквато е мечтата на почти всяко момче, но се посвещава на авиомоделизма. През 2000 г. заедно със свои приятели решава да построи своя първи хеликоптер, който да е двуместен и с максимално..

публикувано на 18.08.25 в 09:15

За първи път в България се провежда международен конгрес на дантелиерите

В сърцето на Розовата долина, в подножието на Стара планина и Средна гора, за 26 път се провежда Празникът на калоферската дантела. Палитрата от събития е богата – гостите на двете подбалкански градчета, Карлово и Калофер, са свидетели на..

публикувано на 16.08.25 в 10:25