Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Огняново Класик Фест – нова инициатива на Старозагорската опера

Снимка: БТА - архив

На 1 юли 2025 г. Държавна опера – Стара Загора отбеляза столетен юбилей. В програмата, посветена на 100-годишнината, първата извънстолична оперна трупа у нас заложи десет премиери, спектакли на Детско-юношеската студия за опера и балет, репертоарни заглавия с участието на звезди, гостувания, изложби, дискусионни форуми, а кулминацията на честванията бе грандиозен концерт на Античния форум "Августа Траяна".


В последните дни на август Старозагорската опера слага началото на нови летни музикални празници в курортното село Огняново в Югозападните Родопи, прочуто с лековитите си води, използвани още от древните римляни. "Огняново Класик Фест" 2025 ще се проведе на специално построена сцена в един от луксозните хотели под надслов, зает от прочутата ария на Тоска от едноименната опера на Пучини – "Vissi d'arte, vissi d'amore" ("Живях за изкуството, живях за любовта"). Организаторите обещават "класика под звездите, красота, вдъхновение, споделени емоции, хармония за тялото и душата".

Деси Стефанова

Новият фестивал ще предложи класическа гала вечер и специална детска програма на фона на прекрасната природа. На 23 август "там, където топлите минерални извори галят сетивата, а Родопите шепнат легенди", за гостите на Огняново ще звучи празнична програма от популярни оперни и оперетни арии, дуети, ансамбли и инструментални пиеси.

Тамара Калинкина

На сцената ще бъдат млади и атрактивни солисти на Старозагорската опера, начело с великолепната Тамара Калинкина – заслужила артистка на Украйна, солистка на Киевския национален академичен оперетен театър и Националната опера на Украйна, носителка на отличия от международни конкурси, гостувала на престижни сцени в Европа, Азия и Южна Америка. В концерта ще участват и Деси Стефанова, Борис Тасков, Момчил Караиванов, Стоян Буюклиев и Иван Кабамитов, а оркестъра на Старозагорската опера ще дирижира Виктор Крумов.

Специално внимание заслужава младата инструменталистка Мария Бориславова – студентка във Висшата консерватория на Страната на баските "Мусикене" в Испания, която ще изпълни няколко пиеси за класическа китара.

Най-важните гости на фестивала – децата, ще имат среща "С ударните в час". Забавното интерактивно представление запознава малчуганите с различни познати и не съвсем познати ударни инструменти като вибрафон, глокеншпил и дори… камшик!

Редактор: Цветана Тончева

Снимки: Държавна опера – Стара Загора, БТА - архив


По публикацията работи: Ергюл Байрактарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Международен фестивал за етнографско кино „ОКО“

Маскарадните игри у нас и в Украйна – акцент в шестото издание на кинофестивала "ОКО"

София е третият град, в който гостува шестото издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО", след като от 5 до 14 септември негови домакини последователно бяха украинската столица Киев и град Болград. Както всяка година и настоящото..

публикувано на 02.10.25 в 11:40

Sofia Art Fair 2025 – IMAGINE с мащабни творби и нови идеи от 13 държави

От 2 до 5 октомври София Тех Парк е домакин на единственото международно изложение за съвременно изкуство в България  Sofia Art Fair 2025 – IMAGINE . Събитието събира участници от 13 държави и водещи личности от световната арт сцена,..

публикувано на 02.10.25 в 07:15

"Цирколюция" в София!

24 представления на международни и български артисти, 15 циркови работилници за деца и възрастни, два концерта и една изложба – "Царете на магията", очакват жителите и гостите на София от 2 до 5 октомври в рамките на новото издание на "ЦИРКОЛЮЦИЯ!..

публикувано на 28.09.25 в 15:10