Българското дружество "Кирил и Методий" в град Комодоро Ривадавия, провинция Чубут, Аржентина, официално обяви новите двама посланици на българската култура, които ще представляват организацията през следващата година.
На официално тържество миналогодишните културни посланици на страната ни Хазма Тодорофф и Леонардо Барионуево предадоха короните си на Ерика Пералес и Езекил Кинтеро.
Само преди няколко дена Хамза и Леонардо представиха България на тържествата по повод Световния ден на фолклора, организирани от общината на Комодоро Ривадавия.
През юли Ерика беше част от Първия фестивал на българските фолклорни състави в чужбина, провел се във Велико Търново. Радио България ви срещна с нея, предстои да ви запознаем и с Езикиел. "Още от малка аз съм част от българската асоциация в Комодоро Ривадавия и, макар че майка ми не е потомка на българи, също е изключително ангажирана с организацията“ – сподели ни тогава Ерика.
Традицията българските дружества в Аржентина да избират всяка година свои културни посланици води началото си от първата половина на ХХ век. През годината, в която носят титлата, избраните членове на дружеството участват в паради и празници на емигрантските общности, представяйки българската култура, фолклор и традиции, напомня БТА.
На церемонията по коронясването на новите посланици на българската култура, преминала като истински празник за наследниците на старите българи в Аржентина, взеха участие изпълнителите от танцовия състав "Кирилчета" и вокално-инструменталната група "Орфей". Те представиха песни и танци от различните фолклорни области на България. Дейно участие в танците взеха и новите двама посланици на българската култура.
Дружеството "Кирил и Методий" в Комодоро Ривадавия е най-южното българско сдружение в света. Създадено е през 1989 г. с основната задача да събере потомци на преселили се в Аржентина през 30-те години на ХХ век българи. Към дружеството има учредени състав за български народни танци "Кирилчета", детска танцова група "Методиевчета" и вокално-инструментална формация "Орфей", които представят българската култура пред аржентинците и участват в празничните събития, организирани от сънародниците ни.
Снимки: Facebook/Asociación Búlgara
Българите в Бразилия по традиция ще съчетаят отбелязването на 22 септември - Денят на Българската независимост, и откриването на новия учебен сезон. За това съобщават на сайта си от българското училище в Сао Пауло. Събитието ще се състои на 21..
Представители на Българското дружество "Кирил и Методий" в град Комодоро Ривадавия, провинция Чубут, Аржентина, участваха в тържества, организирани от Община Комодоро Ривадавия, по повод Световния ден на фолклора, предаде БТА, позовавайки се на..
Българката Дорис Дукова, която живее в Колумбия, представя днес книгата си "Тъмната страна на успеха" в столицата на Еквадор – Кито, съобщава Българо-колумбийската фондация "Алианса", цитирана от БТА. "Презентацията на книгата ми в Кито е организирана..