Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиерът пожела на Черна гора да стане 28-ият член на ЕС

Снимка: government.bg

Премиерът Росен Желязков е начело на правителствена делегация, която днес и утре е на официално посещение в Република Черна гора. "България е твърд поддръжник на европейската перспектива на Черна гора. Подгорица покрива всички изисквания на преговорните глави и уверено върви в посоката, базирана на собствените заслуги", каза Желязков по време на съвместен брифинг с черногорския премиер Милойко Спаич. Българският премиер пожела на своя колега именно Черна гора да стане 28-ият член на Европейския съюз. "Ние гледаме в една посока както в геополитически, в европейски и в регионален аспект", посочи Желязков. Министър-председателят беше категоричен, че процесът по разширяване е гаранция за сигурност и стабилност и допринася за това ЕС да става все по-силен. "България ще подкрепя Черна гора, ще подкрепяме и всички останали страни, които са кандидати и се справят успешно с преговорния процес на база на собствени заслуги", добави Желязков. Той също така акцентира върху необходимостта от подобряване на свързаността в региона.


В своето изказване Милойко Спаич отбеляза, че еврото е помогнало много на страната му в дългосрочен план и открои предимствата от използването на евровалутата. Според Спаич инвеститорите са много по-спокойни, когато се използва еврото, защото е изключително ликвиден инструмент. "Убеден съм, че влизането на България в еврозоната е абсолютно правилно", категоричен бе черногорският премиер.


Двамата премиери подписаха Споразумение за научно и технологично сътрудничество между България и Черна гора. Транспортните министри на двете страни - Гроздан Караджов и Мая Вукичевич, подписаха декларация за сътрудничество за създаване на работна група за свързването на София и Подгорица чрез директна въздушна линия.


Редактор: Миглена Иванова 

Снимки: government.bg
По публикацията работи: Марта Рос

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проф. Ивайло Груев

Проф. Ивайло Груев за времето, в което илюзиите са свещени, а истината – ерес

"Конвулсии преди многополярност – времето, в което илюзиите са свещени, а истината ерес" – това е заглавието на една нова книга, която ще бъде официално представена в началото на ноември в София. В нея става дума за агонията на еднополюсния свят,..

публикувано на 30.10.25 в 09:25
Наталия Киселова

Председателят на парламента от БСП отстъпи мястото си на зам.-председателя от ГЕРБ

Подадох заявление, с което се оттеглям от длъжността "Председател на Народното събрание", обяви председателят на парламента Наталия Киселова, след като откри пленарното заседание на 29 октомври. "В изминалите дни беше казано, че в политиката..

публикувано на 29.10.25 в 10:55
Георги Георгиев

България очаква да бъде извадена от "Сивия списък" на FATF

До средата на 2026 г. България трябва да бъде извадена от "Сивия списък" на държавите несанкциониращи в достатъчна степен прането на пари от незаконни дейности. Това каза министърът на правосъдието Георги Георгиев за БНТ. От 25 критерия за..

публикувано на 27.10.25 в 08:18