Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК посочи Анна-Мария Халачева като пример за успешен млад европеец

Анна-Мария Халачева
Снимка: mon.bg

Анна-Мария Халачева, докторант в Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет "Св. Климент Охридски", беше посочена от Европейската комисия като един от примерите за успешни млади европейци.

Талантливата изследователка е включена в стратегическия документ From promise to progress: First year in office, който придружава годишната реч на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, представена на 10 септември. България е сред малкото държави, откроени с конкретен пример за млади научни таланти, съобщават от МОН.

Халачева е носител на престижната Google DeepMind стипендия и е включена в списъка на Forbes Bulgaria "30 под 30" (2024 г.). Нейните изследвания са в областта на 3D компютърното зрение и роботиката със специален фокус върху това как автономните роботи възприемат и взаимодействат с околната среда.

Тя и екипът ѝ прилагат отворен подход към научните изследвания, насърчавайки глобалното сътрудничество и иновациите. В работата си Анна-Мария Халачева среща пълната подкрепа на INSAIT и София Тех Парк.

Редактор: Миглена Иванова

Снимка: mon.bg

По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Деца на украински военни от Болградско почиват край Бургас

Дванайсет ученици от Болградската гимназия "Георги Стойков Раковски", които са от семействата на украински военни, заминаха за десетдневна почивка в България, предаде БТА. Учениците са част от по-голяма група деца, които ще останат до 20..

публикувано на 10.09.25 в 10:17

Българският литературен салон във Виена отваря врати на 17 септември

Българският литературен кръжок от Виена открива поредния си културен сезон със "свободно, разчупено и развлекателно четене", предава БТА. Литературното събитие ще се състои на 17 септември от 19,00 ч. местно време на Kühnplatz 7. "Приветстваме..

публикувано на 10.09.25 в 09:53

Предупредиха българите за общонационална стачка във Франция на 10 септември

От Генералното консулство на България в Лион предупредиха в официалната си Фейсбук страница за предстоящата общонационална стачка във Франция на 10 септември 2025 г. (сряда). "Информираме българските граждани, които се намират във..

публикувано на 09.09.25 в 16:20