Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 8 октомври започват да санкционират търговците, не спазващи Закона за еврото

Снимка: Правителствена информационна служба

От 8 октомври започва налагането на ефективни санкции по отношение на търговците, които не спазват разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото в България. Периодът на адаптация, при който институциите правят единствено предписания, приключва. Стартират и съвместните проверки на КЗП и на НАП за прилагането на закона. Това стана ясно на свиканото от премиера Росен Желязков заседание на Механизма за еврото.

На санкции подлежат компаниите, които необосновано покачват цените си. Също така съгласно разпоредбите на закона всички установени 256 търговци на дребно с хранителни стоки, напитки и лекарства с оборот за предходната година над 10 милиона лева са длъжни ежедневно в машинночетим формат да публикуват на страниците си информация за цените на предлаганите стоки от състава на голямата потребителска кошница. Целта е информацията да бъде анализирана чрез платформата "Колко струва" (Kolkostruva.bg). Платформата е пусната от КЗП от днес (само на български език). 

Редактор: Миглена Иванова

Снимка: Правителствена информационна служба
По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Петър Дилов

Прекият ефект от митата в САЩ за българския износ ще е в размер на 468 млн. евро

Въведените мита за европейски стоки от администрацията на президента Доналд Тръмп в САЩ ще имат пряк и косвен ефект върху българския износ. Изчисленият пряк ефект от Министерството на икономиката и индустрията възлиза на 468 млн. евро, а косвеният..

публикувано на 10.09.25 в 15:55

Възползва ли се България от огромния търговски потенциал на Китай?

Поднебесната империя, "фабриката на света" – това е Китай, втората икономика в глобален мащаб. Азиатската страна работи активно по разширяване на икономическото си влияние по целия свят, като апотеоз на тези усилия е инициативата "Един пояс, един път",..

публикувано на 10.09.25 в 12:30

Започва събиране на подписка срещу увеличаване на годините за пенсиониране

БТА"Солидарна България" на бившия синдикален лидер Ваня Григорова започва подписка с искане да не се увеличава пенсионната възраст над 65 години. На пресконференция Григорова заедно със своя колега - общинският съветник в София Любомир Христов, и..

публикувано на 09.09.25 в 11:33