Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и Северна Македония подписват споразумение за трансграничен железопътен тунел

Снимка: REUTERS

Министерският съвет одобри изменения в Споразумението между България и Северна Македония за подготовката, изграждането и експлоатацията на трансграничен железопътен тунел. “След проведена кореспонденция са получени бележки от северномакедонската страна, които българското правителство приема и одобрява окончателния документ”, съобщи правителствената пресслужба.

Уточнени са проектната дължина на тунела и нейното разпределение между двете държави, както и факта, че след въвеждането му в експлоатация всяка острана ще носи отговорност за поддръжката на своята част от съоръжението.



Подписването на споразумението е ключова стъпка към свързването на железопътните системи на двете страни и завършването на железопътния коридор София – Скопие – Дуръс – Бари, който е част от транспортния коридор “Западни Балкани – Източно Средиземноморие” и стратегическия Коридор 8. 

Очаква се документът да бъде подписан до края на годината и впоследствие изпратен до Европейската комисия и европейските финансиращи институции, информира БГНЕС. 


Редактор: Диана Цанкова
Снимки: REUTERS, Facebook/ SAGOV

По публикацията работи: Елена Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Християн Мицкоски: Няма да впишем безусловно българите в конституцията

Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че неговият кабинет няма да впише безусловно българите в основния закон на страната. “Никой няма правото да очаква, че това правителство безусловно ще направи промени в конституцията”, каза..

публикувано на 17.10.25 в 15:05
Словашкият президент Петер Пелегрини с президента на РСМ Гордана Силяновска

Извикаха словашкия посланик във външно министерство заради думи в Скопие

Посланикът на Словакия Васил Гривна е бил извикан в българското Министерството на външните работи по повод официални изявления на словашкия президент Петер Пелегрини по време на негово посещение в Скопие на 14 октомври. Става дума за направени..

публикувано на 16.10.25 в 11:25
Пламен Димитров

Най-големият синдикат в страната КНСБ се обяви против предсрочни избори

"Предсрочните избори по никакъв начин няма да помогнат на никого с нищо. Ако сега се отиде на избори, служебното правителство няма да има никаква сила да състави най-трудния бюджет за последните 30 години." Това каза президентът на Конфедерацията на..

публикувано на 15.10.25 в 12:48