Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Камарата на архитектите:

Безконтролно застрояване и институционално бездействие са причина за наводненията

В.с. "Елените" - 4 октомври 2025 г.
Снимка: БГНЕС

Поредните наводнения по Черноморието са в резултат от безконтролно застрояване, унищожена природна среда и институционално бездействие, се казва в декларация на Камарата на архитектите в България.

Според професионалната организация прекомерното и често незаконно строителство по крайбрежието, включително в дерета и оттоци, е пряка причина за катастрофалните последици. Оттам изтъкват, че унищожаването на дюни, зелени площи и естествени дренажни системи превръща всяка буря в бедствие.

“Не можем да подминем и факта, че всички тези строежи са получили положителни становища от Министерството на околната среда и водите, Министерството на земеделието и храните и Изпълнителната агенция по горите, дори когато се намират в речни корита и зони с висок риск. Тук трябва да подчертаем огромната отговорност на всички институции относно тези предписания, разрешения и последващ контрол над тях”, заявяват от  Камарата.



Днешните наводнения са предупреждение: ако не върнем разума, отговорността и професионалната етика в планирането, природата ще продължи да ни държи сметка за нашето мълчание, предупреждават от организацията.

Интензивните дъждове и наводнения в началото на октомври засегнаха редица области в страната и взеха четири жертви във ваканционното селище "Елените", припомня БТА.


Редактор: Диана Цанкова
Снимки: БГНЕС, БНР Бургас



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Мечката в контекста на екотуризма" е тема на среща в Смолян

Среща на тема "Мечката в контекста на екотуризма: възможности и перспективи" ще се проведе днес в сградата на родопската община Смолян. Събитието е организирано от WWF България и сдружение "Нови  хоризонти" - Смолян и цели да събере представители на..

публикувано на 11.11.25 в 06:00

Есенните дъждове продължават в Дунавската равнина, в Тракия ще е ветровито

Във вторник минималните температури ще са от 8 до 13°, в София ще е около 9°. През деня валежи ще има над цялата страна, като по-значителни ще са в североизточните райони и Централна България. След пладне валежите от запад ще спират. Облачността на запад..

публикувано на 10.11.25 в 18:30
Магдалена Стоянова

Рисунка на българско момиче е отличена в световен конкурс за здраве и изкуство

Седемгодишната Магдалена Стоянова от плевенската арт школа "Колорит" получи златен медал и отличие от Международния конкурс за детска рисунка "Здраве 2025". Церемонията по награждаването се състоя в Сао Пауло, Бразилия, в рамките на единадесетото издание..

публикувано на 10.11.25 в 10:05