Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев:

Българската отбранителна индустрия предоставя възможности за успешни партньорства

То Лам при срещата си с Росен Желязков: България е първият стратегически партньор на Виетнам на Балканите

Снимка: Президентство

"Доказалата се със своето качество и получила международно признание българска отбранителна индустрия предоставя отлични възможности за установяване на успешни партньорства и задълбочаване на двустранното сътрудничество с Виетнам в сферата на сигурността". Това заяви президентът Румен Радев при посещението си на българската компания "Самел 90" заедно с намиращия се на официална визита у нас генерален секретар на Централния комитет на Виетнамската комунистическата партия То Лам и ръководената от него делегация, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

По време на посещението бяха представени произвежданите от компанията радиосмутители, безпилотни летателни системи, анти-дрон системи и бронирани автомобили. Освен това Румен Радев и То Лам разговаряха с ръководството на компанията.



Генералният секретар на Централния комитет на Виетнамската комунистическата партия То Лам се срещна и с министър-председателя Росен Желязков. "България е първият стратегически партньор на Виетнам на Балканите", заяви той.
Виетнамският политик изтъкна важността на надграждането на отношенията между двете страни на ниво стратегическо партньорство – важен, по думите му, исторически етап, който ще даде силен тласък на партньорството между България и Виетнам. То Лам припомни също, че България е една от първите страни, установили дипломатически отношения с Виетнам. 
Визитата на То Лам е по повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между двете страни и е част от европейската обиколка на виетнамския лидер.

Редактор: Диана Цанкова
Снимка: Президентството

По публикацията работи: Елена Каркаланова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Валентин Мундров с Анет Крьобер-Рийл

Обсъдено е изграждането на център за данни на Google в България

На среща в Берлин с Анет Крьобер-Рийл, вицепрезидент по правителствените въпроси и публичната политика за Европа в Google, министърът на електронното управление Валентин Мундров заяви, че партньорството между България и технологичния гигант е стратегически..

публикувано на 18.11.25 в 17:39

Бивш служебен министър застава начело на българското посолство в Берн

Светлан Стоев е новият извънреден и пълномощен посланик на България в Швейцария. Указът на президента е обнародван на 18 ноември в "Държавен вестник". Стоев е дипломат от кариерата. Започва работа в Министерството на външните работи преди 40 години...

публикувано на 18.11.25 в 09:42

България участва в Европейската среща за цифров суверенитет

В Берлин, Германия, днес се провежда Европейска среща на високо равнище за цифровия суверенитет, организирана от Германия и Франция. На 13 ноември 2025 г. Министерският съвет одобри присъединяването на България към Декларацията за европейски цифров..

публикувано на 18.11.25 в 06:00