Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кинче Вълчева е лектор на семинар на български фолклорни формации от чужбина

Кинче Вълчева
Снимка: Асоциация на българските фолклорни състави в чужбина

Народната певица Кинче Вълчева ще бъде лектор на четвъртата творческа среща семинар на ръководителите на български фолклорни формации от чужбина, която ще се състои между 7 и 9 ноември 2025 г. в София. Това съобщават организаторите от Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина на сайта си.

Лекцията ще разгледа особеностите на неврокопското звукоизвличане, техниките на пеене и диалектните характеристики, които оформят специфичния колорит на този фолклорен регион. До момента Асоциацията е домакинствала три срещи-семинари на ръководителите на фолклорните състави в чужбина през 2022, 2023 и 2024 година, напомня БТА.

Кинче Вълчева е народна певица от пиринския край. Родена е в град Хаджидимово, където започва музикалното си развитие с уроци по народно пеене, пиано и солфеж към школа по изкуствата при НЧ "Яне Сандански – 1928". Завършва Националното училище за фолклорни изкуства "Широка лъка" по специалност "Народно пеене", а след това и ЮЗУ "Неофит Рилски", специалност "Изпълнителско изкуство" и "Педагогика на обучението по музика". Професионалният ѝ път преминава през Ансамбъл "Пирин", записи за Българското национално радио, както и самостоятелни участия на национални и международни сцени.

Редадктор: Миглена Иванова

Снимка: Асоциация на българските фолклорни състави в чужбина

По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На семинара на фолклорните състави от чужбина ще покажат филма "Другата България"

Документалният филм "Другата България", направен като проект на студенти от Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов", ще бъде представен в третия ден от Четвъртата среща семинар на ръководителите на фолклорните..

публикувано на 07.11.25 в 11:40

Делници и празници в училище "Св. св. Кирил и Методий" събират българите в Атина

Българското неделно училище "Св. св. Кирил и Методий", което се намира в центъра на гръцката столица, събра десетки гости и приятели за своето голямо тържество, посветено на 1 ноември – Денят на народните будители. "За всеки един от учителите в..

публикувано на 07.11.25 в 11:35

Изложба в София представя рисунки на бесарабски деца от Молдова

Изложбата "На две родини ний чада сме", представяща рисунки на бесарабски деца от Молдова , беше открита днес в зона "Ларго", в столичния Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика". Сред официалните гости на откриването бяха посланикът на..

публикувано на 05.11.25 в 15:50