Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба в София представя творби от конкурса "Моята българска бродирана риза"

Снимка: Музей на НБУ/Фейсбук

В Музея на Нов български университет ще бъде открита изложбата "Моята българска бродирана риза" с рисунки на деца и младежи от 5 до 18 години – участници в деветото издание на едноименния международен конкурс. Това ще стане на 7 ноември 2025 г. в 15,30 ч. Конкурсът се организира от Културна асоциация "Асен и Илия Пейкови" с училище "АзБуки" в Рим и Колеферо под ръководството на Мариола Георгиева, председател на асоциацията и директор на училището.

Мариола Георгиева
Благодарение на нейната всеотдайност и вдъхновяваща работа инициативата вече близо десетилетие събира български деца от различни страни около идеята да изразят връзката си с родните традиции чрез изкуството. Мариола Георгиева е културен посредник, чиято мисия е да съхранява и популяризира българската култура, език и духовност сред българските общности в чужбина.



"Моята българска бродирана риза" насърчава младите творци да пресъздадат чрез рисунка своята лична представа за българските шевици, народни мотиви и културно наследство. В конкурса участват деца от България, Италия, Испания, Великобритания и Кипър.


Домакините от Нов български университет са поканили участници от художествени школи в цялата страна да се включат в тържеството по връчването на наградите.

Като съпътстващи събития са предвидени творческа работилница за декорации с български шевици и презентация на Теодора Момекова, преподавател в програма "Мода" на НБУ, посветена на българския традиционен костюм.


Паралелно с изложбата в библиотека "Проф. Богдан Богданов, д.н." ще се проведе четвъртата творческа среща-семинар на ръководителите на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина. Участниците в нея ще присъстват и на откриването на изложбата.

Редактор: Миглена Иванова

Снимки: Музей на НБУ/Фейсбук, Българско училище в Рим и Колеферо/Фейсбук, БТА   

По публикацията работи: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Soul, Swing и R&B с българско участие във Виена

PARLA PIÙ PIANO е мотото на поредната изява на сцената на група Dreamers , съобщава Melange Bulgaren - Блогът на българите в Австрия. Програмата включва парчета от различни стилове – Soul, Swing, Rhythm & Blues и др. На пианото отново ще бъде..

публикувано на 05.11.25 в 17:10

Българският посланик в Германия се срещна със студенти по славистика в Йена

Посланикът на България в Германия Григор Порожанов посети град Йена, където се срещна със студенти и преподаватели от катедрата по славистика на Университета "Фридрих Шилер". Срещата се състоя в Haus auf der Mauer и премина в оживена и приятелска..

публикувано на 05.11.25 в 12:25

В София и Босилеград ще се проведе научна конференция за Западните покрайнини

Институтът за исторически изследвания при Българската академия на науките, Научен институт "Западни покрайнини" и Културно-информационен център "Босилеград" (КИЦ), организират двудневна научна конференция под название "Западните български покрайнини –..

публикувано на 05.11.25 в 10:10