В деня, в който православната църква празнува Събор на свети архангел Михаил, в Националния археологически резерват "Деултум-Дебелт" ще бъдат отбелязани 1160 години от покръстването на българския народ.
На събитието ще присъстват вицепрезидентът Илияна Йотова, представители на църквата, на държавната и местната власт, информира БНР-Бургас.

С благословията на сливенския митрополит Арсений ще бъде отслужен благодарствен молебен в средновековната църква, запазена на територията на местно металургично предприятие. Литургията ще се отслужи от протойерей Дамян Плачков от храмовете "Света Богородица" в Средец и "Свети Николай Чудотворец" в Бургас.
Празничната програма ще продължи с посрещане на официалните гости в Археологическата база "Деултум".

В церемонията ще участва квартет "Светоглас" – първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. По случай 1160 години от приемането на християнството в България, Българското национално радио издаде албума „Древните химни на православието. Музика от манастирите“, в който квартет „Светоглас“ представя старинни църковни песнопения.

Територията на археологическия резерват край село Дебелт в Област Бургас е свързана с разпространението на християнството по българските земи. В разкритата на място средновековна църква е открит първи оловен печат на княз Борис I Михаил. Съществува предположение, че именно тук през 864 г. се е покръстил и самият княз.
Редактор: Красимир Мартинов
Снимки: Фейсбук/Национален археологически резерват Деултум - Дебелт
Националната галерия ("Квадрат 500") открива за първи път на 4 ноември от 18,00 ч. изложба на Кристо и Жан-Клод, с която отбелязва 90 години от рождението на творческия тандем. Официално пред публиката ще бъде показана първата за музейната колекция..
Във вторник минималните температури ще са от 8 до 13°, в София ще е около 8°. През деня ще се задържи облачно на много места с валежи от дъжд, които от запад на изток ще спират. Ще духа умерен, в Дунавската равнина и Горнотракийската низина..
България ще участва в престижния песенен конкурс "Евровизия", който през 2026 г. ще отбележи своето 70-о издание. Завръщането е част от стремежа на Българската национална телевизия да популяризира българската култура и талант пред международна..
Министърът на околната среда и водите Манол Генов обяви за защитени две вековни дървета, всяко от които е на приблизителна възраст 200 години, съобщиха..