Общото впечатление е, че насилникът основно го създава семейството. Направените интервюта и проучвания показват, че почти 90 на сто от момчетата подражават на модела на бащата насилник, а момичетата - на майката жертва. Това е изключително сериозен сигнал към майките, които се примиряват с агресията, казва експертът Валентина Гешева:
Голяма грешка е, че жертвите смятат, че това, което им се случва, е напълно заслужено. Момиче, израстващо в такава среда с баща насилник, когато то тръгва да се омъжва, намира копие на бащата като темперамент, като характер и това насилие, което е било в нейното първо семейство, то продължава и след това. Тази жена няма формирани умения за защита. Затова една от нашите програми е насочена точно към това - как те наистина да активират своите защитни механизми, затова как те да се справят в такава ситуация, да не се страхуват да се изправят срещу насилника, да не се припознават като жертви.
Според Валентина Гешева, агресията се ражда от страха и бездействието на жертвата. Затова съветът на специалистите е, реагирайте навреме, за да не възпитавате жертви:
Има ли първичен акт на насилие, то той няма да бъде единствен. Това, което жертвата си мисли – днес беше така, но утре той пак ще ме обича, това не е вярно. Това просто са различните фази, през които преминава процесът на насилието, допълни Гешева.
Въпреки шестте спечелени дела, насилник в затвора няма, защото делата са граждански. До криминализиране на деянията не се стига, защото в исковите си молби жертвите спестяват унизителните за тях подробности.
Още по темата можете да чуете в звуковия файл.