ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

Производителността на труда у нас е 2,5 пъти по-ниска от средната за ЕС

Снимка: Биляна Борисова


Намирането на решения за намаляване на бедността и повишаване на доходите се обсъжда от години наред, но социалните неравенства никога няма да бъдат намалени.

Известно е и кои са секторите с най-ниски заплати, с лоши условия на труд и също секторите, в които заплатите надвишават средните нива на заплащане.

Експертът в КТ "Подкрепа" Ваня Григорова представи и други негативни тенденции на пазара на труда:

„Съвсем наскоро гръмна един скандал с български работнички в Белгия. Лошото е, че те са експлоатирани от българи. Според данни на НАП 58% са в риск да работят недекларирано. Това е достатъчно показателен размер за недекларирания труд в България. Това крие огромни опасности на първо място от експлоатация, а на второ място, това краде от бъдещето на работниците, защото те нямат никакви осигуровки, не могат да разчитат на обезщетение за безработица, когато останат без работа, не могат да разчитат и на майчинство, по-тежкият случай е когато не могат да разчитат и на пенсия“.

За социалния модел президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов:

„Няма смисъл да повтаряме на дълго и на широко затова, че се увеличиха  неравенствата, затова, че между най-ниската и най-високата заплата разликата става 150 хиляди пъти. Очевидно е, че Европа има нужда да направи някаква крачка обратно към себе си“.

Председателят на комисията по труда и социалната политика Хасан Адемов припомни някои от параметрите на проекта на многогодишната финансова рамка на Европейския съюз:

„За кохезионна политика за целия ЕС за следващия програмен период са предвидени 373 млрд. евро, което означава в сравнение със средствата за кохезионна политика в настоящия период са с около близо 10% по-малко. Очевидно е, че втората по големина финансова политика на ЕС с тези финансови ресурси, които са към цени в 2018 година, а финансовата рамка е до 2027 година, това означава, че намалението е изключително сериозно. Очевидно е, че бюджетът на ЕС е поставен под натиск заради Брекзит и всички нови политики, които са предвидени“.

Производителността на труда у нас е  2,5 пъти по-ниска от средната за ЕС, заплащането е 5,5 пъти по-ниско от средните нива за останалите държави от Европейския съюз, коментира депутатът от Коалиция за България Георги Гьоков, който е и заместник-председател на комисията по труда и социална политика:

„Европейският стълб на социалните права трябва да стане Единен европейски социален модел, който да наложи минимални стандарти за права и социална закрила, трябва да е част от социалната пазарна икономика и да дава повече възможност на хората, да осигурява устойчив просперитет и висока производителност, основани на солидарност, социална справедливост, равни възможности, да позволява справедливо разпределение на богатството, върховенство на закона, качествена заетост".

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!