A doua înfrângere pentru Nurgul Salimova la turneul Challengers

Nurgul Salimova a pierdut în fața Alexandrei Goryachkina la turneul World Chess Challengers de la Toronto. Partida a fost asemănătoarei întâlnirii dintre cele două de la finala Cupei Mondiale din august anul trecut, pe care rusoaica aflată pe locul trei..

publicat în 11.04.2024 la 12:30

Legende ale sportului bulgar în vizită la Parlamentul European

Câștigătorul Balonului de Aur din 1994 Hristo Stoichkov, cea mai de succes sportivă din toate timpurile Maria Grozdeva (tir), singura campioană olimpică la înot Tanya Bogomilova-Dangalakova, legenda gimnasticii Yordan Yovchev, fosta campioană mondială la..

publicat în 11.04.2024 la 09:30
Nurgiul Salimova

Șahista Nurgul Salimova cu prima victorie la Turneul Favoritelor

Nurgul Salimova a obținut prima sa victorie în Turneul Mondial de Șah Challengers feminin de la Toronto. În runda a patra a competiției din orașul canadian, bulgăroaica în vârstă de 20 de ani s-a impus cu piesele albe în fața fostei nr. 2 mondial Humpty..

publicat în 08.04.2024 la 10:00
Grigor Dimitrov la festivitatea de premiere în Miami

Dimitrov a pierdut finala de la Miami, dar urcă pe locul 9 în tenisul mondial

Cel mai titrat jucător de tenis bulgar, Grigor Dimitrov, a pierdut în finala turneului Masters 1000 de la Miami, Florida. După 73 de minute de joc, bulgarul aflat pe locul 11 în clasament a pierdut în fața italianului Jannick Sinner, pe Hard Rock..

publicat în 01.04.2024 la 09:30

Dimitrov l-a învins pe Alcaraz și e în semifinale cu Zverev la Miami

Grigor Dimitrov a făcut un meci impresionant și s-a calificat în semifinalele turneului Masters 1000 de la Miami. Bulgarul l-a învins cu 6:2, 6:4 pe spaniolul Carlos Alcaraz, nr. 1 în prognozele campionatului și nr. 2 în clasamentul mondial. Meciul a..

publicat în 29.03.2024 la 09:30
Grigor Dimitrov

La Miami, Dimitrov a trecut de polonezul Hurkac și va juca împotriva lui Alcaraz

Grigor Dimitrov s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis Masters 1000 de la Miami, după ce l-a învins pe polonezul Hubert Hurkac într-o luptă care a durat 2 ore și 41 de minute - 3:6, 6:3 și 7:6 (3).  Dimitrov va juca pentru..

publicat în 27.03.2024 la 12:30

Cel mai bun tenismen bulgar va juca 1/8 de finală la turneul de la Miami

Grigor Dimitrov s-a calificat în turul al patrulea al turneului Masters de tenis pe suprafață dură de la Miami (SUA), dotat cu premii în valoare de 8,9 milioane de dolari. Prima rachetă a Bulgariei a obținut o victorie decisivă în fața lui Yanaik..

publicat în 26.03.2024 la 12:30

Lupta pentru titlul WBA la categoria grea dintre Kubrat Pulev și Mahmoud Charr a fost amânată

Meciul pentru titlul regulat al Asociației Mondiale de Box (WBA) la categoria grea dintre Kubrat Pulev și Mahmoud Charr a fost amânat, a anunțat staff-ul lui Charr. Pugilistul german, în vârstă de 39 de ani, s-a accidentat și a fost supus unei..

publicat în 22.03.2024 la 14:30

Kiril Despodov a fost ales Fotbalistul Anului 2023.

Cu 317 voturi din partea a 666 de votanți, Kiril Despodov a fost ales cel mai bun fotbalist din Bulgaria pentru a patra oară în cariera sa. În sezonul trecut, el a avut 19 goluri și 22 de pase de gol și a stat la baza câștigării Cupei Bulgariei și a..

publicat în 19.03.2024 la 12:30
Milița Mirceva

Maratonista Milița Mirceva doboară recordul național de 5 km pe șosea

Milița Mirceva, deținătoarea recordului național la maraton pe 10.000 de metri, a stabilit un al doilea record național în cursa de 5 km pe șosea din Leicester, Marea Britanie. Mirceva a terminat pe locul 15 în competiția de elită cu un timp de 15:43,..

publicat în 18.03.2024 la 16:45