Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десетина мечки живеят свободно в природния парк Витоша

Десетина мечки обитават Витоша, те достигат до столичната планина по добре запазен зелен коридор от Рило-Родопския масив. Това съобщи Симеон Арангелов - експерт по фауната в природния парк, цитиран от БТА. Преминавайки Плана и Верила, мечките идват на Витоша без да се пресича емиграционния им път, пояснява експертът.

Мечките пристигат от южната страна, половината от тях отиват на изток към Бистришко бранище, другите преминават на запад над пернишките села Кладница и Рударци.

За последен път мечка е забелязана на 22 октомври тази година от пазач на парка над с. Кладница. През май малко мече е скитало над Бистришко бранище. Също там през април специалистите открили следа на възрастен мечок. Преди около три години мечка с двете си малки мечета се заселила над с. Рударци. Живеещият в с. Кладница планински водач Георги Петров-Бичи срещнал мечка в началото на ежедневния си машрут, на метри от първите къщи на селото. Той обозначил срещата си с хищника със собственоръчно направени табели и превърнал мястото в забележителност на гората.

Мечките на Витоша не са стръвници, те не са страшни, въпреки че като устройство на тялото и на храносмилателния тракт са хищници, твърди Симеон Арангелов. По думите на експерта те са всеядни животни, но като предпочитание са вегетарианци и търсят най-вече горски плодове. Когато се изплаши обаче, за да се защити, мечката може да стане много опасна, предупреждава експертът. Според него реакцията на хората е от основно значение за мирното съжителство. Арангелов дори определя срещата с мечка като късмет, защото ако зависело от тях, мечките нямало да ни дадат възможност да ги видим.

От Природен парк "Витоша" твърдят, че голяма част от инцидентите с мечки възникват поради неправилна реакция на хората. Когато мечката е изненадана и не е успяла да избяга, преди да дойдем, тя не напада веднага. Животното има плашеща реакция - изправя се на задните си крака и започва да ръмжи, да оголва зъби, за да покаже колко е страшна и че не трябва да се занимаваме с нея, разказа Арангелов. По думите му хората възприемат подобно поведение като нападение, което според него е изключително погрешно. При такава ситуация туристите реагират по различен начин, имало е дори случаи да замерват мечката с камъни, за да я прогонят, посочва експертът. Други понечват да бягат. Заради инстинкта си на хищник обаче мечката може да тръгне да ги преследва.

Какво да правим при срещата си с мечка в планината?

Най-правилната реакция е да се запази спокойствие, доколкото е възможно, съветва специалистът. "При всяко положение трябва да останете на място, да се отдалечите от нея бавно, без да я изпускате от поглед. Тя самата ще започне да се отдалечава", уверява Арангелов. Според него обаче най-добрият начин да се предпазим от среща с мечка е превенцията. Когато хората се движат в група, те разговарят помежду си. Мечките усещат приближаването им и се отдалечават. В планините, в които има мечки, хората ходят със звънчета. Вървейки или тичайки, те звънят.Така със сигурност няма да видят мечка. Слушането на радио и пеенето на песничка също предпазва от среща с хищника, препоръчва експертът.

Мечката е приоритетен животински вид за Европа.Тя е била изчезнал вид на Витоша. Появила се е отново след предприетото залесяване в началото на миналия век и обявяването на планината за природен парк. За нас е важно да запазим връзката с Рила планина за едрите хищници - мечки, вълци, казват от дирекцията на природния парк.Заради това според експертите трябва да се контролира при изграждането на далечния Южен обход на София - Дупница, Сапарева баня, Самоков да има повече тунели, мостове, които да дадат възможност на хищниците да преминават между Рила, Верила, Плана и Витоша.

Витоша е най-посещаваната защитена територия в България. През нея преминават около 3,5 млн.туристи годишно.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премахнаха над 10 незаконни постройки в пернишкия квартал "Хумни дол"

Над 10 незаконни постройки в ромската част на пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати, съобщи секретарят на общината Мартин Жлябинков. Дейностите стартираха в края на юни и продължават и към момента.  За някои от постройките, които се ползват и все още не са съборени, е дадена отсрочка. След като тя изтече, ще започне и тяхното..

публикувано на 24.07.25 в 17:46
Снимки: район

В жегите вода за хора и животни предоставят и в район "Илинден"

Безплатна минерална вода беше раздавана днес и столичния район "Илинден" – пред Трета градска болница и на спирка "Оряхово". Раздаването на безплатна вода ще продължи и утре – 25 юли (петък), от 10:00 ч. на същите локации, съобщава районният кмет Емил Бранчевски. Освен за хората, беше помислено и за животните. Купички с вода бяха..

публикувано на 24.07.25 в 12:54

Започна ремонтът на покрива на 49 ДГ "Радост" в ж.к. "Дианабад"

Започна основен ремонт на покрива на стария корпус на 49 детска градина "Радост" в ж.к. "Дианабад", съобщават от районната администрация на "Изгрев". "Възползвайки се от лятото, само след броени седмици, ще успеем да сложим окончателен край на дългогодишните течове в стаите на децата, коридорите и сервизните помещения на старата сграда. Детската..

публикувано на 24.07.25 в 08:58

В Район "Витоша" искат зони за ниско строителство

Администрацията на столичния район "Витоша" предлага зони със специфични изисквания да бъдат преотредени за строителство на еднофамилни и двуфамилни сгради. Идеята е да се предотврати презастрояването в кварталите. "С тази промяна ще ограничим безконтролното строителство на високи и мащабни сгради, които водят до пренаселване и натоварване на..

публикувано на 23.07.25 в 15:15

Пункт ще приема опасни отпадъци в столичния район "Подуяне"

Мобилният пункт за опасни отпадъци ще бъде в столичния район "Подуяне" на 24 юли. Домакинствата ще могат да се предадат в четвъртък от 11:00 до 19:00 ч. на паркинга пред районна администрация "Подуяне" - на ул. "Плакалница" № 51. От Столичния инспекторат припомнят, че в мобилните пунктове може да се предават: ● Лакове и бояджийски..

публикувано на 23.07.25 в 14:10

СОС ще гласува отпускането на 1,3 млн. лв. за образователна и спортна инфраструктура

Столичният общински съвет ще гласува отпускането на близо 1,3 млн. лева от средствата на Специализирания общински приватизационен фонд за ремонт на образователна, спортна и социална инфраструктура, съобщават от пресцентъра на СОС. Малко над 330 000 лева ще струва обновяването на сградата на 100 ОУ “Найден Геров". Училището е построено през 1956 г. и..

публикувано на 23.07.25 в 13:22

Два хеликоптера и военни помагат за гасенето на пожари в страната

Военнослужещи с два хеликоптера „Кугар“ от състава на военновъздушните сили се включиха тази сутрин, 23 юли, в погасяването на пожар, възникнал в района на селата Стефан Караджово и Камен връх, община Болярово, информира БГНЕС. Хеликоптерите, снабдени със система  за гасене от въздуха, излетяха в 9:06 ч. от авиобаза "Крумово" и ще подпомагат..

публикувано на 23.07.25 в 11:26