Европейската комисия трябва да осигури достатъчно средства в следващата финансова рамка на ЕС, които да се използват за интеграцията на ромските малцинства в държавите-членки. Необходимо е да се засили контрола на ЕК върху използването на фондовете по предназначение. Това реши ЕП с гласуваната на 9 март 2011 година резолюция, свързана със Стратегията за ромското население в ЕС. Ромите са европейски граждани, те трябва да спазват законите и принципите на ЕС, но също така да се ползват и от всички права на европейски граждани. Около това са единодушни органите на ЕС. Година по късно в началото на април 2012 инициатива на български евродепутати отбеляза международния ден на ромите.
Зам.-председателят на ЕК и комисар по правосъдието, основните права и гражданството Вивиан Рединг беше там и отбеляза:
„Европейският парламент, Комисията, Съвета, държавните и правителствени ръководители и всички ние трябва да насочим усилията си към това, да променим вярата на тези 10 млн. европейци от ромски произход. Комисията прие общоевропейска рамка, засягаща националните стратегии за интегриране на ромите. Всички 27 страни-членки предоставиха на Европейската комисия националните си стратегии, за да решят проблемите на ромите според спецификите в собстваните си държави. В момента ние анализираме това, което страните-членки ни предоставиха, след което ще отчетем този анализ пред Съвета и Европейския парламент през месец април 2012. Това е първия път, в който наистина официална отговорност да променят европейската реалност, поемат всички 27 страни от Европейския съюз. Ще видим, поставяйки ромските проблеми в нашия дневен ред всяка година, че заложеното ще се превърне в изпълнение. А ние искаме да направим това по много конструктивен начин. Също така да обясним на останалите европейски граждани, че интегрирането на ромското малцинство в нашите общества е много полезно за всички. Разбира се да обясним и на гражданите от ромски произход, че са отговорни за бъдещето си. И ако тези две послания бъдат възприети през следващите седмици и месеци, тогава ще настъпи истинската промяна. Промяната за следващите поколения. Ето един от акцентите, за които повтарям отново и отново - не трябва да има нито едно ромско дете без подходящо образование. Защото ако има такова образование, впоследствие няма да е никакъв проблем, то да стане конструктивна и активна част от европейското общество.“
Според становище на ЕП проблемът с усвояването на средствата на ЕС за проекти, свързани с интеграцията на ромите е изключително сериозен. Законодателният орган призова ЕК да намали бюрокрацията, да опрости и ускори процедурите за финансиране от ЕС. Достъпните и здравословни жилища за ромите, снабдени с минимални адекватни условия като питейна вода, канализация, пътища, премахване на териториалната сегрегация са труднорешимите стъпки, за които обаче трябва и национална политика в страните като България с голям процент на ромското малцинство. Всички ромски граждани трябва да бъдат записани в актуални регистри на ражданията, браковете и смъртните случаи. Едва тогава може да се говори за бъдещето на тази общност. Рамката на ЕС за ромското малцинство на Стария континент се фокусира върху четири стълба - достъп до образование, работни места, здравеопазването и жилищното настаняване.
Истории за кино разказаха гостите в предаването “Добър вечер, София“ - режисьорът Станислав Дончев и сценаристът Теодора Стоилова-Дончева . Става дума за първата премиера на български филм за тази година. Лентата е с многообещаващото заглавие “Преди да забравя“ и ще тръгне по кината от 10 януари . Припомняме, че кино-семейството..
В Софийския университет "Св. Климент Охридски" започва процедура, подкрепяща развитието на проектната докторантура по програма "Образование" 2021-2027 г. Молбите за участие в програмата ще се подават през февруари. След това предстои препитване. Софийският университет (СУ) участва като бенефициент и партньор в изпълнението на шест..
Тази вечер (08 януари 2025 г.), от 18.30 ч., в УАСГ ще се проведе безплатна лекция за лавинната безопасност. Лавините са най-големят риск при практикуване на зимни приключения в планината, а добрата подготовка може да спаси живот. По време на лекцията любителите на планината през зимата ще научат подробности за видовете лавини и какво..
Над 43% от навършилите пълнолетие българи не са се явили на задължителен профилактичен преглед през изминалата година по данни на НЗОК. Профилактиката е оставена в ръцете на личните лекари . Сред българите тя остава на заден план за сметка на разходите, които се правят за лечение и лекарства. Здравната системата е предвидила много малка..
Столичният район "Оборище“ отличи сградите с най-красивата коледна украса. В категория “Жилищна сграда” наградата спечели семейство Каремови за уникалните три балкона на улица “Сердика”. Наградата за коледна украса в категорията "Бизнес и обществена сграда" спечели голяма банка за украсената фасада на сградата си, сподели пред Радио София главният..
Тази година наградите “Златен глобус” бяха много интересни, защото във всички категории имаше номинирани от филмите, които аз гледах и с любими актриси и актьори, режисьори, сценаристи - кинаджии. С много интересни номинации. Имаше категории, в които конкуренцията беше много сериозна. Особено при жените”, коментира кино журналистката Преслава Преславова..
След 14-дневно животоспасяващо лечение изписаха 19-годишното момче, пострадало тежко, след като клон падна върху автомобил на Витоша. Това съобщиха от университетската болница "Пирогов", където по спешност беше настанен Калоян Павлов на 26 декември през нощта. Младежът се прибирал от екскурзия в планината, заедно с приятели. Натежал от снега..