Според президента Росен Плевнелиев, както е формулиран в момента, въпросът, който ще бъде подложен на референдума, свързан с АЕЦ "Белене", е некоректен и трябва да бъде преформулиран. Това каза държавният глава на консултациите негова инициатива с парламентарно представените политически сили за постигане на съгласие за формулировката на въпроса, който предстои да бъде подложен на референдума, предаде БТА.
Консултациите започнаха с разговори с ръководството на БСП като инициатор на подписката за произвеждането на референдума. Плевнелиев отбеляза, че въпросът вече не е дали, а как да се направи референдумът, и допълни, че от това какъв ще бъде въпросът зависи дали гражданите ще бъдат улеснени в избора си или максимално затруднени. От въпроса зависи дали референдумът ще се проведе бързо и коректно или ще затъне в юридически схватки, процедури и това ще обезвери хората, каза президентът.
Затова, посочи държавният глава, е важно как ще протекат дебатите в Народното събрание. Плевнелиев допълни, че парламентът трябва да осигури възможността на гражданите да направят информиран избор. По формулирането на въпроса, както и от самия въпрос, ще проличи отношението на политическия елит към пряката демокрация, каза още президентът. По думите му само при правилно формулиран въпрос, каквито и да са резултатите, те ще докажат, че обществото има своята основна роля в политическия процес на демократична България.
Според Плевнелиев, както е формулиран в момента, въпросът "Да се развива ли атомна енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадка "Белене"? е объркващ и се състои от два отделни въпроса, отговорите на които могат да са противоречиви, а и не изчерпва всички възможности за избор.
Според държавния глава хората трябва да бъдат питани по въпроси от стратегическо значение за нацията, а не по технически и експертни казуси или по конкретни проекти. Според Конституцията, закона, а и личното ми убеждение е, че националните референдуми трябва да отговарят на принципни, национални въпроси, посочи още президентът.
Затова според Плевнелиев въпросът трябва да бъде преформулиран, като наименованието на конкретния проект отпадне и той би следвало да бъде: "Да развиваме ли ядрена енергетика чрез изграждането на нови мощности?", на който да се отговаря с "да" или с "не". Това може да стане на площадката "Белене", "Козлодуй" или на трето място, посочи президентът. Ако днес правим референдум за "Белене", утре ще правим ли за Седми блок на "Козлодуй", "Южен поток", "Набуко" или магистрала "Хемус".
Всеки път ли ще правим референдуми - за всяка централа, за всеки проект, отбеляза Плевнелиев. Той посочи също, че референдум по конкретен инвестиционен проект носи и допълнителна опасност. Решението поставя страната в изключително деликатната ситуация да осъществи един проект на всяка цена, това със сигурност не е в интерес на народа, каза държавният глава.
Президентът заяви, че референдумът е тест за демокрацията. По думите му първият референдум в демократичната история на България е много важен и дълг на политиците е да се отнесат много отговорно. Този референдум трябва да се проведе в интерес на гражданите, той ще зададе посоката за бъдещите референдуми - като силно оръжие на демокрацията, за да бъде чут гласът на народа, или като платформа за политическо противопоставяне и партийни битки, посочи президентът.
Заупокойна панихида за Архангелова задушница ще бъде отслужена на 2 ноември, от 11.00 ч. в района на Военния музей-костница на Централните софийски гробища от Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил. С военен ритуал ще бъде отдадена почит пред паметта на военнослужещите, загинали във войните, в операции по поддържане на..
Софийски жители в района Военната академия се готвят да протестират в събота, 2 ноември, по обяд пред входа на спортния център на Академията. Огромният паркинг в двора на Военната академия, обслужващ спортния център, освен че е незаконен, е засипан с чакъл и от него се вдига огромно количество прах. С времето проблемът се задълбочава заради..
Най-вероятно това ще остане кампания на хартия, а ние ще продължим да дишаме мръсен въздух. Така Иван Таков, председател на Транспортната комисия към Столичния общински съвет, коментира пред БНР въвеждането на мярка за нискоемисионна зона в центъра на София. От 1 декември 2024 г. до края на февруари 2025 г. влизането на най-старите автомобили..
Инспекторите по труда са извършили общо 36 681 проверки в 31 601 предприятия с над 1.4 милиона работници и служители в тях за първите девет месеца на годината, съобщават от пресцентъра на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". Установени са 157 172 нарушения, от които 83 355 засягат здравословните и безопасни условия на труд, а 72 899 се..
Днес преди обяд в равнинната част от страната все още ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Към обяд видимостта ще се подобри и облачността ще се разкъса и намалее до предимно слънчево. В останалата част от страната ще преобладава слънчево време с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина умерен вятър от..
Автомобилите, които замърсяват най-много въздуха, няма да могат да се движат в центъра на София от 1 декември. Става дума за колите екокатегории 1 и 2, поставени на годишния технически преглед. Те няма да бъдат допускани в така наречения "малък пръстен", затворен между булевардите "Патриарх Евтимий", "Скобелев", "Сливница", "Опълченска" и "Васил..
Симона Велева е новият изпълняващ длъжността председател на СЕМ. Тя замени на поста за следващите шест месеца Габриела Наплатанова. Приоритетите на новия председател на медийния регулатор са предвидимост, прозрачност, гарантиране на плурализма и редакционната независимост за медиите. "Медиите, с които ние работим и над които осъществяваме надзор,..