Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България начело в ЕС по недоволство на потребителите от енергийния пазар

България се нарежда на първо място по недоволство на крайния потребител от функциониране на пазара на енергетиката. Пазарът у нас, на едро или на дребно, не функционира, заяви Динко Райчев, икономист към Европейската комисия. Той представи европейската визия за създаване на единен функциониращ пазар на енергията за периода до 2014 година. Райчев определи нуждата от независим системен регулатор и създаването на енергийни борси като едни от най-важните предпоставки за развиването на родния пазар до европейското ниво.

„Когато имаме пазар на дребно, в който цените са регулирани и има само едно или две предприятия, като цяло потребителите изразяват крайно незадоволство от начина, по който функционира пазарът. Нашите колеги от Генерална дирекция „Защита на консуматора и здраве” провеждат една анкета, която класира 30 пазари на услуги в Европа. Електрическият пазар се нарежда на 26-то място по задоволеност, т.е. консуматорите са изключително недоволни от функционирането на пазара на дребно. И нашата страна се нарежда на първо място по незадоволеност на крайния потребител”, каза икономистът към Европейската комисия Динко Райчев.

По публикацията работи: Юлия Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Бобчева

10 пъти по-малко нарушения на нискоемисионната зона в София

10 пъти по-малко нарушения на нискоемисионната зона в центъра на София, в която бе забранено влизането на коли с категория 1 и 2, отчете заместник-кметът по екология Надежда Бобчева. Зоната беше в сила от началото на декември миналата година, до края на февруари тази година. По време на тестовете през миналия ноември нарушенията са били 20..

публикувано на 10.03.25 в 14:04
Маратон на София

"Маратон на София" все пак ще има

"Маратон на София" ще има!  Това заяви пред БНР Димитър Петров, общински съветник, член на Комисията по спорт, член на УС на фондация "София-европейска столица на спорта", след като  избраният с конкурс организатор - клуб "Лъвско сърце", официално се отказа да го проведе. Събитието  е планирано за 12 октомври. От клуба излязоха с позиция..

публикувано на 10.03.25 в 13:33

Лошият пример: Служебен автомобил на ЦГМ на инвалидно място

Паркиран служебен автомобил на Център за градска мобилност на обозначени инвалидни места в столичния район "Сердика"!? Това е един лош пример от институция, която би трябвало да следи за реда и трафика в София. Имайки предвид функциите, които трябва да изпълнява ЦГМ, е иронично, точно техен автомобил да си позволява да нарушава правилата...

публикувано на 10.03.25 в 11:17

Стачка на германските летищни работници анулира 12 полета на летище "Васил Левски"

От столичното летище "Васил Левски" съобщиха за 12 анулирани полета днес заради стачката на летищните работници в Германия. Засегнати са полети между София и  Франкфурт и София - Мюнхен. На пътниците се препоръчва да се свържат с авиокомпанията "Луфтханза" за повече информация и възможности за презаверка на билети и да следят актуалната..

публикувано на 10.03.25 в 09:11

ДНСК размрази строителството по софийската ул. "Опълченска"

В Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) са получени искания от кмета на Столичната община Васил Терзиев и фирмата, осъществяваща строителен надзор за разрешаване продължаването на строителството на ул. "Опълченска", спряно със заповед от21.02.2025 г., съобщиха от Инспекцията. Към исканията са приложени документи, удостоверяващи..

публикувано на 07.03.25 в 17:04

Девет архитекти са заявили желание да участват в конкурса за главен архитект на София

Девет архитекти са заявили желание да участват в конкурса за главен архитект на Столичната община. Имената на тези от тях, които са допуснати до конкурсната процедура ще станат ясни на 13 март. Крайният срок за подаване на документи изтече вчера, в 19.30 ч. Документи за участие в конкурсната процедура са подали: 1. Арх. Радост Георгиева – главен..

публикувано на 07.03.25 в 14:10
Екипаж от ВВС със самолет Пилатус изпълни задача по транспортиране на медицински екип от УМБАЛ „Св. Екатерина“ във връзка с трансплантаницията

Българин получи ново сърце в УМБАЛ „Св. Екатерина“

42-годишен българин получи шанс за живот със сърце от Румъния. Първата за годината сърдечна трансплантация, e извършена тази нощ в УМБАЛ „Св. Екатерина“, съобщиха от болницата. Реципиентът е претърпял операция за поставяне на изкуствено сърце през 2024 г.. Донорът е 31-годишен румънски гражданин, а органът е предоставен по линия на споразумение за..

публикувано на 07.03.25 в 12:46