Управителят на Фонда "Научни изследвания" Христо Петров е подал оставка, съобщиха учени след днешната им среща с премиера Бойко Борисов. Министърът на финансите Симеон Дянков, който присъстваше на срещата, потвърди информацията, като допълни, че оставката е приета от министъра на образованието, който не бе на срещата с учените. Вече има доклад след извършената проверка на инспектората и в него има около 60 препоръки и констатации.
"Докладът е в Министерството на образованието, за да се запознаят и те с него", коментира Дянков и отбеляза, че документът ще стане публичен след около седмица.
Учените заявиха, че през тази седмица няма да протестират, както е било планирано, за да се даде възможност диалогът да продължи. Участниците в срещата са се договорили в началото на следващата седмица да има още една среща.
Общо мнение е, че е нужна значителна промяна в закона за Фонд "Научни изследвания", коментира Дянков. Според него законът има много "пролуки", които способстват за финансови "течове" във Фонда. Експерти на Министерството на финансите също работят в посока на промяна на този закон, каза министърът. Поставили сме си задача през следващите 15 дни да имаме първоначални предложения за промяна и до месец те да влязат в Министерския съвет, допълни Дянков. По думите му, значителна част от констатациите в доклада са административни и някои от тях са свързани с неправомерни назначения.
"Такъв важен Фонд със значителни ресурси, с изцяло държавна субсидия, би трябвало да отговаря на закона за държавния служител и закона за държавната администрация, а не да се назначават по трудови договори, защото изважда хората от отговорности, които държавните служители имат", коментира Дянков. Има и конкретни препоръки от гледна точка на организирането на самите конкурси.
Попитан за персоналната отговорност на министъра на образованието, вицепремиерът каза, че неговото лично мнение, на фона на доклада, е че министър Игнатов също търпи критики, но законът в сегашния му вид не позволява достатъчно контрол нито на министерството, нито на министъра, нито на другите органи. За мен следва министър Игнатов и екипът му в кратки срокове - 10-15 дни, да отговорят на препоръките в доклада и да предложат вариант за промени в закона, добави Дянков.
Виктор Атанасов, организатор на два протеста срещу корупцията във Фонда "Научни изследвания", заяви, че през тази седмица няма да протестират, както е било планирано, за да се даде възможност диалогът да продължи. По думите му на премиера са дадени препоръки за конкретни действия.
Чл. кор. Емил Хорозов - бивш управител на Фонда, заяви, че е доволен от срещата не само защото много от проблемите на фонда са били разнищени, а не замазани, а и защото много хора са мислили по въпроса какво да се направи за промяна на законовата уредба. Без такава промяна няма как да направим Фонд като в развитите страни, коментира Хорозов.
Това е първата среща, която показа, че правителството, в лицето на премиера и вицепремиера, искат да водят диалог с научната общност, заяви проф. Мира Кортенска. По думите й диалогът е бил конструктивен, като премиерът е помолил за отсрочка, за да вземе решение по другите поставени въпроси - конкурсната сесия за 2012 г. да бъде отменена и да бъде сменен председателят на Изпълнителния съвет на Фонда. Учените изразиха надежда диалогът с правителството да продължи в градивна посока.
Заупокойна панихида за Архангелова задушница ще бъде отслужена на 2 ноември, от 11.00 ч. в района на Военния музей-костница на Централните софийски гробища от Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил. С военен ритуал ще бъде отдадена почит пред паметта на военнослужещите, загинали във войните, в операции по поддържане на..
Софийски жители в района Военната академия се готвят да протестират в събота, 2 ноември, по обяд пред входа на спортния център на Академията. Огромният паркинг в двора на Военната академия, обслужващ спортния център, освен че е незаконен, е засипан с чакъл и от него се вдига огромно количество прах. С времето проблемът се задълбочава заради..
Най-вероятно това ще остане кампания на хартия, а ние ще продължим да дишаме мръсен въздух. Така Иван Таков, председател на Транспортната комисия към Столичния общински съвет, коментира пред БНР въвеждането на мярка за нискоемисионна зона в центъра на София. От 1 декември 2024 г. до края на февруари 2025 г. влизането на най-старите автомобили..
Инспекторите по труда са извършили общо 36 681 проверки в 31 601 предприятия с над 1.4 милиона работници и служители в тях за първите девет месеца на годината, съобщават от пресцентъра на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". Установени са 157 172 нарушения, от които 83 355 засягат здравословните и безопасни условия на труд, а 72 899 се..
Днес преди обяд в равнинната част от страната все още ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Към обяд видимостта ще се подобри и облачността ще се разкъса и намалее до предимно слънчево. В останалата част от страната ще преобладава слънчево време с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина умерен вятър от..
Автомобилите, които замърсяват най-много въздуха, няма да могат да се движат в центъра на София от 1 декември. Става дума за колите екокатегории 1 и 2, поставени на годишния технически преглед. Те няма да бъдат допускани в така наречения "малък пръстен", затворен между булевардите "Патриарх Евтимий", "Скобелев", "Сливница", "Опълченска" и "Васил..
Симона Велева е новият изпълняващ длъжността председател на СЕМ. Тя замени на поста за следващите шест месеца Габриела Наплатанова. Приоритетите на новия председател на медийния регулатор са предвидимост, прозрачност, гарантиране на плурализма и редакционната независимост за медиите. "Медиите, с които ние работим и над които осъществяваме надзор,..