Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прокуратурата образува четири предварителни проверки за нарушения на референдума

Прокуратурата е образувала четири предварителни проверки по данни за нарушаване на избирателните права на гражданите във връзка с проведения референдум за развитие на ядрената енергетика, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.

 

Районна прокуратура във Варна се е самосезирала след публикация в множество електронни медии, относно възпрепятстване на изборния ден на територията на Секционната избирателна комисия в жк. “Владиславово“. Възложена е проверка на Трето РПУ в града. Полицейските служители не са установили лица, пред посочените по-горе секционни избирателни комисии, възпрепятстващи гражданите да осъществят своите конституционни политически права. След неколкократно извършени проверки в района, такива лица не са били забелязани и в близост до СИК. По сигнал на гражданин, че мъже с паркиран микробус в близост до избирателната секция, пречели на гражданите да упражнят изборното си право. Представители на районна избирателна комисия също извършили проверка и не установили нарушения на изборния процес.

 

Констатациите били обобщени в подробна писмена справка, изпратена в Районната прокуратура и с нейно постановление от 27 януари е било отказано образуването на наказателно производство, тъй като не са събрани данни за извършено престъпление.

 

Районната прокуратура се е самосезирала и е образувала преписка след публикация в електронни медии озаглавена „Кметът на Синдел агитирал съселяните си как да гласуват“. Възложена е проверка на Четвърто РУП във Варна. Проверката не е приключила.

 

Районната прокуратура се е самосезирала и е образувала преписка след излъчен репортаж, в който се сочат данни за престъпление по повод обещани облаги на лица от ромски произход при положителен вот от тяхна страна. Обещаваната облага е била да се намалят техните дължими суми за електроенергия. Тази проверката също не е приключила.

 

Образувана е и преписка от Районната прокуратура в Ботевград по повод материали от РУП, засягащи телефонно обаждане от кмета на община Ботевград Георги Георгиев до началника на полицията в града. Кметът съобщил, че не се намира в Ботевград, но около 13.30 часа в деня на референдума е получил две обаждания на мобилния си телефон от скрит номер и непознат мъжки глас му казал: „Господин кмете, лица се разхождат из центъра на ромската махала и предлагат пари“.

 

Незабавно е била извършена проверка от полицията, в хода на която не са установени данни в подкрепа на заявеното от кмета и затова прокуратурата е отказала образуването на наказателно производство, тъй като не са събрани данни за извършено престъпление.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на София Васил Терзиев

Кметът Терзиев отне правомощията на главния архитект на София

Кметът на София Васил Терзиев отне делегираните правомощия на главния архитект Богдана Панайотова, съобщиха от общината. Арх. Богдана Панайотова за поисканата ѝ оставка: Няма никакви основания, като прищявка звучи Кметът Терзиев предлага нова структура на Столичната община Преди дни Терзиев поиска оставката на Панайотова, а сега оправдава..

публикувано на 07.11.25 в 14:21

С благотворителен жест събраха парите за ремонт на СУ "Луи Брайл"

Популярни личности и млади таланти се обединиха около каузата да съберат средства за ремонт и отопление на залата в училището за незрящи деца в София "Луи Брайл". 15 хил. лв., необходими за дейностите, почти бяха събрани по време на благотворителен концерт в НДК, съобщи кметът на столичния район "Средец" Трайчо Трайков. "Отново ми е трудно да опиша..

публикувано на 07.11.25 в 07:35

Евакуираха блок в кв. "Хаджи Димитър" заради пукнатини по конструкцията

Блок в столичния квартал "Хаджи Димитър" беше евакуиран по заповед на кмета на район Подуяне Кристиян Христов, защото е констатирано напукване по конструкцията. Според живеещите в блока хора това е станало заради строежа на метрото. "Осигурена е финансова помощ за домакинствата, за които това е единствено жилище, за да излязат на свободен..

публикувано на 06.11.25 в 19:33
Столичният кмет Васил Терзиев

Кметът Терзиев предлага нова структура на Столичната община

Кметът Васил Терзиев внесе в Столичния общински съвет доклад с предложение за нова структура на администрацията , съобщават от Столичната община. Главната цел е повече ефективност, яснота и визия за развитие на София, ще има  нов заместник-кмет в направление "Градско планиране и развитие", който да съчетава визия и експертиза, залага се и нова..

публикувано на 06.11.25 в 18:25

В 16 столични района няма да има разделно събиране на отпадъци

Столична община призова Министерството на околната среда да упражни контрол върху дейността на "Екобулпак“ и останалите организации по оползотворяване на отпадъците в София . От пресцентъра на общината съобщиха,че официално са уведомени,че в 16 столични района ("Банкя", "Витоша", "Връбница", "Възраждане", "Изгрев", "Илинден", "Красна поляна",..

публикувано на 06.11.25 в 16:46
Мариан Бачев

Театралната школа на Мариан Бачев е получила предизвестие да напусне читалището в "Изгрев"

Частната театрална школа на министъра на културата Мариан Бачев е получила предизвестие за напускане на помещението в читалище "Николай Хайтов", където се помещаваше. Това съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев в свой пост във Фейсбук. "До произнасянето на Съда и при спазване на презумпцията за невинност по делото, театралната школа,..

публикувано на 06.11.25 в 14:04

София е домакин на европейско обучение за иновации и трансформации

София е първият град домакин на европейско обучение за развитие на капацитет за иновации и териториални трансформации, организирано от Съвместния изследователски център на Европейската комисия в рамките на подготвителното действие "Иновации за трансформация, основана на мястото", съобщиха от Столичната община. В обучението участват близо 70..

публикувано на 06.11.25 в 11:24