Отворено писмо с проблемите, но и с решенията по отношение на детското четене изпратиха днес участниците в националната кръгла маса "Детската книга - възможности и предизвикателства" до министерствата на финансите и на образованието и науката. Автори на детски книги, представители на библиотеки и на неправителствени организации дискутираха ситуацията, в която е поставено детското четене в момента.
Участниците в кръглата маса се обединиха около идеята, че без четеното и то провокирано в най-ранна възраст, нашият народ все повече ще се дезинтегрира и дори ще изчезне. Разбира се бяха отчетени и важността на графичния дизайн и качеството на превода на произведенията за предпочитанията на малките читатели. Един от най-големите проблеми, според Жюстин Томс, основателка на интернет портала - az-deteto.bg, е, че в учебниците се публикуват кратки и понякога неясни откъси, които не са интересни на децата. Тя допълни, че е важно да се предприемат и законодателни промени по отношение на книгоиздаването:
„ДДС-то върху книгите е същото каквото е върху всичко останало, например същото като алкохола, цигарите, а книгата е нещо много основополагащо и мисля, че трябва да бъде освободена, особено българската детската книга, или доста по-редуцирано, за да бъде достъпна тя. И част от тези пари да се връщат за финансиране и подкрепа от страна на държавата именно на книгоиздаването на български детски автори и български книги“.
Важно е също да се обърне внимание и на библиотеките, тъй като повечето от тях разполагат с морално и физически остарели детски книги, каза още Жюстин Томс.
На този етап, не се очертава да има "Зелена зона" в столичния район “Изгрев". Това съобщи кметът д-р Делян Георгиев, като отбеляза, че към момента жителите на район“Изгрев" все още са силно разделени по темата и няма ясно изразено мнозинство. Общинските съветници от три ресорни комисии в Столичния общински съвет след емоционален дебат отложиха..
Столичният инспекторат продължава да затяга контрола по спазването на реда и чистотата в София, като отчита за първите шест месеца на 2025 година 48% ръст на извършените проверки и рекордно увеличение на съставените актове за административни нарушения (АУАН). Засилените проверки и увеличените санкции са резултат от последователната реформа на..
Продължава премахването на незаконните гаражни клетки в "Овча купел“, съобщи кметът Ангел Стефанов. През последните месеци са отстранени над 30 незаконни гаража. В сряда започна разчистването и при бл. 526, където ще бъдат премахнати още 37 клетки. Работата ще продължи през следващите дни. "Призоваваме собствениците на автомобили в района..
Законодателни промени, свързани с финансирането на общински проекти, бяха одобрени на първо четене от НС. Промените в Закона за държавния бюджет отразяват предложения на кметовете, направени до 30 юни тази година, с които прогнозният размер на общинските инвестиционни проекти за целия период става 8 милиарда лева. С изготвения законопроект..
Във връзка с пресвързване на уличен водопровод по ул. "Чамкория“ в центъра на София, на 17 юли се налага спиране на водоснабдяването от 09.00 до 19.00 ч. за клиентите на "Софийска вода“ на следните улици: - ул. "Чамкория“ – от ул. "Силистра“ до бул. "Ген. Данаил Николаев“ - бул. "Ген. Данаил Николаев“ – от ул. "Чамкория“ до ул...
Първи случай на санкциониране за нарушение на Закона за движението по пътищата след свързването на камерите на ТОЛ-управлението със системите на Пътна полиция. Техническо средство на Пътната агенция, разположено на път I-4 (София-Варна) в района на гр. Омуртаг, е заснело лек автомобил да се движи в посока към гр. Търговище, като през отворения..
Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings повиши дългосрочния кредитен рейтинг на Столичната община от " BBB" на "BBB+" със стабилна перспектива. Повишението е оценка за стабилното финансово състояние на София, както и за очакваните ползи от предстоящото присъединяване на България към еврозоната, коментира зам.-кметът в..