Тази неделя в „Кой кой е в столичното общество“ ще ви срещнем с дамата, която е председател на Съюза на музикалните и танцови дейци – проф. д-р Петя Бъговска. Тя наследи на този пост друга дама професор – Жени Захариева - преди година, точно през май.
Петя Бъговска е професор по контрабас в Националната музикална академия в София. С нея ще си говорим за първото й идване в София, за столицата тогава и сега, за европейското музикално лице на нашия град и за това как музиката може да завземе нови територии. Ще чуете и емоционалния прочит на нейната биография, която иначе звучи ето така:
Петя Бъговска е завършила Националната музикална академия, след което специализира в Италия при проф. Франко Петраки. Има цяла поредица от награди – и у нас, и по света. На два пъти е живяла в чужбина – три години във Финландия и още толкова в САЩ – защо и как ще разберете от разговора ни в „Кой кой е...“
През 2005-та Петя Бъговска започва да представя България на Световните фестивали на басистите в Америка, а постепенно тези срещи се пренасят и в Европа. Има издадени два солови диска - "Gallery" и "One bass one woman". Тя е професор в консерваторията в София, и доктор по изкуствознание.
Сред наградите на Петя Бъговска се откроява отличаването й като „Музикант на годината“ от БНР през 2010, както и „Златна лира“ (2007) и „Българин на годината в САЩ“ (2006).
Списанието "Double bassist" – Лондон пише за Петя, че тя е от "жените – новатори, чиято дейност като педагог, солист и музикант е с изключителен принос за развитието на световното изкуство на контрабаса".
Темпото на всекидневието на Петя Бъговска и до днес е по-скоро „алегро“, а чарът на контрабаса продължава да я отвежда къде ли не – а сега като председател на Съюза на музикалните и танцови дейци, тя е поела битката за по-европейска заплащане за отдавна европейското качество на работата на музикантите у нас.
Чуйте интервюто.
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..