Патриарх Неофит отслужи днес Светата литургия за църковния празник Възнесение Господне в столичния храм "Св. Св. Кирил и Методий". В празничната служба участваха митрополитът на САЩ, Австралия и Канада Йосиф, главният секретар на Светия синод епископ Наум и свещеници от храма.
Възнесение Господне или Спасовден се отбелязва винаги в четвъртък, на 40-ия ден след Великден. Според Новия завет 40 дни след възкресението си Исус Христос останал на Земята, за да проповядва своето учение и да беседва с апостолите, движейки се между тях като богочовек. На този ден в подножието на Елеонската планина Христос се въздигнал в небесата. Празникът се нарича и Спасовден, защото с Христовото възнесение завършва и актът на човешкото спасение.
В края на литургията патриарх Неофит произнесе и слово. В него той пожела на всички вярващи "да почувстват, че Христос е с нас в трудните моменти, да не се отчайваме, да го виждаме - как ни благославя, как се отдалечава, но никога не ни оставя и никога не ни забравя".
Патриархът си припомни и детските години, когато в началния курс - от първо до четвърто отделение, е бил ученик в съседното на храма училище "Св. Св. Кирил и Методий. В този храм майка ми, ме е водила да се помолим на Светите братя Кирил и Методий - за успех в учението - в началото и в края на учебната година. Никога няма да забравя тези важни моменти в моя живот, разказа на дошлите на литургията Негово светейшество.
Проповед за празника произнесе американският митрополит Йосиф, в която разказа за възнасянето на Исус Христос на небето. На вярващите той каза, че за днешния празник трябва да запомнят, че "Господ се е възнесъл, но ни е обещал и ние вярваме, че пак ще дойде".
В храма "Св. Св. Кирил и Методий" в София майката на патриарх Неофит - Стефанка Димитрова, дълги години е била певица и диригентка, каза митрополит Йосиф в своята проповед. Той отбеляза, че сега към този храм има и енорийски център, който развива просветна и богослужебна дейност, каквато има в малко други църкви.
На 1 ноември София ще бъде домакин на Международния турнир по таекуондо "Рамус София къп". Състезанието ще събере 600 състезатели от България, Кипър, Гърция, Израел, Италия, Йордания, Кувейт, Мароко и Румъния. Официалното откриване е в 13.00 ч., а специален гост ще бъде посланикът на Република Корея в България Н.Пр. Донг-бе Ким. В края на деня ще..
Новият сезон на Малък градски театър "Зад канала" започва на 30 и 31 октомври с премиерата на "Велика", спектакъл, посветен на Екатерина Велика. В главната роля ще видим Весела Бабинова. Режисьор е Стайко Мурджев. Музиката е на Петър Дундаков. Участват още: Богдан Бухалов, Свежен Младенов, Александър Карасански, Христина Джурова, Стоян..
За дванайсета поредна година София е домакин на ежегодния Международен форум за иновации Innovation Explorer. Всички говорят за изкуствен интелект. Innovation Explorer 2026 е пътуване от от изкуствения интелект до реалността и обратно. На 26.02.2026 г. в София ще се проведе поредното издание на Международния форум за иновации, който ще навлезе..
Трима души са пострадали, след като кола падна от мост на бул. "Цариградско шосе", в началото на бул. "Александър Малинов" в София. Сигналът за инцидента е подаден снощи в 23:49 часа, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ в столицата. На мястото са били изпратени три линейки. Пострадалите са на 19-годишна възраст. Те са получили..
"Нормализира се обстановката в София след обилния дъжд", съобщи директорът на Звеното "Аварийна помощ и превенция" в Столичната община Красимир Димитров. Трамваите вече се движат по булевард "Шипченски проход". Заради наводнено пътно платно в района на улица "Асен Йорданов" временно движението на трамвайните мотриси беше спряно и заместено..
Голямо парче скала се е откъснало и паднало на пътното платно на пътя Самоков - София тази сутрин. За щастие в този момент на пътя не е имало автомобили. Снимка на големия скален къс предупреждава пътуващите чрез няколко групи в социалните мрежи, които се следят от шофьори. АПИ все още не е реагирала на сигнала. По пътя Самоков – София има и друг..
Трамвайните линии с номера 20, 21, 22 и 23 в момента не изпълняват курсове, съобщиха от Центъра за градска мобилност. Причината е голямо наводнение по бул. "Асен Йорданов" преди бул. "Шипченски проход". За пътуващите са пуснати автобуси, които се движат по маршрут: - автостанция "Изток" - "Подуяне" - Депо "Искър" към "Гео Милев"..