Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Военноисторическият музей отбелязва 97-ата си годишнина с изложба на творби от фронтовете

Снимка: Архив

С изложбата "Създаден с изкуство", представяща най-старата колекция на Националния военноисторически музей, институцията отбелязва 97-ата си годишнина. Очаква се изложбата да бъде открита от министъра на отбраната Ангел Найденов в присъствието на министъра на културата Петър Стоянович от 18.00 ч. утре в галерия "Средец" на Министерство на културата, съобщиха от музея.

Показани са 60 творби, акварел и графика, рисувани по фронтовете на войните за национално обединение, на едни от най-изтъкнатите майстори на изобразителното изкуство - Владимир Димитров - Майстора, Борис Денев, Ярослав Вешин, Димитър Гюдженов, Константин Щъркелов, Атанас Михов, Никола Танев, Александър Мутафов, Петър Морозов и др.

Непоказвани досега са рисунките на Чудомир и част от работите на Владимир Димитров - Майстора, и Борис Денев, а графиката "Лозенград, 21.12.1912 г. ", е първата творба на Денев на военна тематика.

Комплектуването на художествената колекция започва още в годината на създаването на музея. Повод за това е организираната ежегодно от Академията на изкуствата в Берлин изложба, в която през 1916 г. участват около 25 български художници. Техните творби са откупени от Министерството на войната и стават първите експонати на музея, а художниците за дълги години свързват творческата си съдба с него, пише в съобщението.

В Балканските войни /1912-1913 г./ част от художниците са мобилизирани, а останалите постъпват в българската армия като доброволци. В Първата световна война /1915-1918/ те получават статут на военни художници към Щаба на Действащата армия и отделните дивизии и полкове.

От Владимир Димитров - Майстора НВИМ притежава 148 произведения /акварел и перо с туш/ и 13 живописни платна, от Борис Денев - 71 рисунки, от Петър Морозов - 172, от Александър Мутафов - 144 рисунки и 19 живописни платна, от Ярослав Вешин - 19 батални живописни платна и 12 акварела, от Димитър Гюдженов - 38 живописни платна и 9 акварелни рисунки, от Атанас Михов - 10 акварелни рисунки и 5 живописни платна, от Христо Йончев - Крискар - 16 акварела. Изложбата ще бъде отворена за посещение от 2 до 7 юли.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В ж.к. "Дружба 1" и кв. "Ботунец" спира на водоподаването за половин ден

Във връзка с разкриване на уличен водопровод на ул. "Детски мир", от "Софийска вода" предупреждават, че на 23 юли (сряда) се налага спиране на водоподаването от 10:00 до 17:00 часа в района на в.з. Киноцентъра III част. Подмяна на спирателен кран по ул. "Здравец" налага спиране на водоподаването от 9:30 до 21:30 часа в кв. "Ботунец" , в..

публикувано на 23.07.25 в 07:40
Снимката е илюстративна

Кметът на София предлага изменение на ПУП за 215-метрова сграда

С цел възстановяване на законосъобразността и защита на обществения интерес кметът на София Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет (СОС) за изменение на Подробния устройствен план (ПУП) в местност "Кръстова вада", в частта, за която има заявено инвестиционно намерение за изграждане на сграда с височина 215 метра. Докладът на..

публикувано на 22.07.25 в 19:52

Разкриха уникална триъгълна кула от III век в крепостта Кокалянски Урвич

Археолози разкриха триъгълна каменна кула в крепостта Кокалянски Урвич край София, датирана от края на II век – началото III век. Зад уникалното откритие стоят имената на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието е..

публикувано на 22.07.25 в 17:34

Националната библиотека представя изложбата “Търговията в Османската империя (XVII – XIX век)“

Експозицията, разположена в Централното фоайе на Библиотеката, е подготвена от експерти от Направление “Опазване на ръкописно-документално наследство“ и по-специално от отделите: “Ръкописи и старопечатни книги“, “Български исторически архив“ и “Ориенталски сбирки“, съобщават от пресцентъра на Библиотеката. Изложбата се състои от 19 табла, които са..

публикувано на 22.07.25 в 16:10
Надежда Бобчева

Надежда Бобчева поиска мандат от СОС за укрепване на терена около бившия рудник "Кремиковци"

Заместник-кметът по екология на София Надежда Бобчева поиска мандат от столичните общински съветници за укрепване и възстановяването на терена около бившия рудник "Кремиковци", който застрашава живота и инфраструктурата на живущите в едноименния квартал. След два дни на заседание в Столичния общински съвет ще бъде разгледан доклад, в който..

публикувано на 22.07.25 в 15:36

Изненадващ ремонт по бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" затруднява трафика

Тече ремонт по бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" в участъка от бул. "Драган Цанков" към стадион "Васил Левски", видя репортер на БНР. Движението е затруднено заради намалените платна за движение. Проверка в специалната платформа на Столичната община не се вижда съобщение за дейностите и срока за изпълнение. Шофьори коментираха, че..

публикувано на 22.07.25 в 11:41

Осигурена е нова спирка по маршрута на автобусна линия № 31

За подобряване на транспортното обслужване на пътниците по маршрута на автобусна линия 31 в посока с. Голяновци е осигурена допълнителна спирка, съобщиха от Столичната община. Тя е въведена с цел удобство на гражданите при преустановеното движение на метровлаковете между станциите "Обеля“ и "Сливница“, заради изграждането на нова метростнация в кв...

публикувано на 22.07.25 в 08:35