Предстои създаването на Център за превенция на рисковото поведение на пътя, в който са разположени най-съвременните технологии за превенция на риска. Това стана известно днес при представянето на Националната програма за изграждане на капацитет за повишаване на сигурността на пътя на сдружение "Отворена младеж", чиято първа стъпка е центърът.
Програмата бе представена пред четиридесет специалисти и експерти в областта на пътната безопасност, участващи в курс "Управление на скоростта" от области София-град, София-област, Кюстендил, Благоевград, Перник, Монтана, Враца и Видин, представляващи национални, областни и общински власти, полиция и НПО.
Участниците в курса ще имат възможността първи да се възползват от възможностите, които центърът дава, след официалното стартиране на програмата. Втората част на Националната програма за повишаване на сигурността на пътя е изграждане на капацитет на местно ниво за качествено оформяне на послания в областта на пътната безопасност и предаването им до демократично избраните институции на местно, регионално и национално ниво. Това включва безвъзмездно предоставяне на материали, техническа и експертна подкрепа и парични средства на стойност от над петдесет хиляди лева, по проект "Застъпници за пътна безопасност", подкрепен и от инициатива в рамките на програма "Младежта в действие" на Европейския съюз.
Националната програма за изграждане на капацитет за повишаване на сигурността на пътя е създадена, защото все по-често си задаваме неудобния въпрос "Дали сигурността на пътя наистина се повишава?", коментира за БТА Даниел Ванков, председател на сдружение "Отворена младеж". По думите му статистиката сочи, че броят на жертвите значително намалява през последните години. Официалните данни сочат, че през 2012 г. е имало 601 фатални случая срещу 657 през 2011 г. Броят на ранените също намалява, но със значително по-малки темпове - от 8303 на 8193. От друга страна пътнотранспортните произшествия се увеличават, като през 2012 г. те нарастват на 6717 от 6638 през 2011 г., показва статистиката.
Тези тенденции се наблюдават не само на национално, но и на европейско равнище, като все повече привличат вниманието на политици и експерти. Това е причината Европейският съюз да иска да определи цел за намаляване на тежките наранявания в резултат на пътнотранспортни произшествия, която да се добави към целта за намаляване наполовина на броя на смъртните случаи между 2011 г. и 2020 г.
Според Сим Калас, заместник-председател на Европейската комисия и комисар по транспорта, "броят на нараняванията е неприемливо висок", като сметката, която плащаме на европейско ниво, възлиза на около 2 процента от БВП. За 2012 г. това са 250 милиарда евро, коментира Калас в своя реч от март 2013. Същият процент се заплаща и от България, което означава, че сме платили сметка от над 1,5 милиарда лева за миналата година, по данни на Световната здравна организация от тази година. Ние смятаме, че новите предизвикателства изискват нови мерки и е крайно време да се спрат соловите ПР кампании, развиването на бизнес и трупането на дивиденти върху човешки трагедии. Поради това държа да отбележа, че програмата е насочена изключително към хората, които работят ежедневно за повишаване на безопасността по пътищата, поради което няма да се режат ленти или да се канят политици и звезди, подчерта Даниел Ванков. Важните хора са тези, които вършат същинската работа, смята още той и отбеляза, че по традиция най-добрите отразявания организацията споделя със значителната си аудиторията във Фейсбук.
София продължава да привлича все повече туристи, отчитат от общинското предприятие "Туризъм" (Visit Sofia) . През 2024 г. туристите, посетили българската столица, са близо 1,27 милиона – с 10% повече спрямо предходната 2023 година. Водещ дял с 61% имат чуждестранните (около 778 хиляди), срещу 39% за българските (489 хиляди),..
Общо 157 снегопочистващи машини извършват обработки срещу заледяване на територията на Столичната община. Дейностите обхващат всички 24 райони, като са обработени трасетата на градския транспорт, основни улици, стръмни участъци, мостове. От 04.00 ч. започна почистването на основни и вътрешно-квартални улици в районите "Витоша", "Панчарево",..
До 12.00 ч. на 16 февруари, трябва да бъде възстановено парното и топлата вода на 9-те засегнати от голяма авария софийски квартали, съобщават от "Топлофикация София". От там допълват, че екипите на дружеството работят без прекъсване по предварително установения график и полагат максимални усилия за по-бързото възстановяване на топлоподаването...
Към всички любители на гората и активният начин на живот Столичната община отправя покана за включване в поредната залесителна инициатива "Новата гора на София" . Началото е 12 април т.г. от 11:00 ч., а мястото можете да видите тук . Планирано е този пролет да бъде довършено залесяването на последните 13 от общо 36 дка..
49-годишен перничанин е бил задържан при операция на СДВР заради подозрения за кражба на автомобил. Късно снощи в полицията е получен сигнал за това, че автомобил, чийто водач има съмнително поведение, се движи по автомагистрала "Струма". Това обясни Христо Трендафилов, началник на група в сектор "Престъпления срещу моторните превозни..
Месечната инфлация през януари е 2%, а годишната инфлация е 3,7%, според предварителните данни на НСИ. Най-голям ръст на цените има при отоплението и комуналните услуги. Хармонизираният индекс - т.е. по европейската методология, важна за изпълнението на критерия за ценова стабилност в еврозоната, месечното увеличение е 1,8 на сто, а на..
Хартиените съобщения за местни данъци и такси до собствениците на недвижими имоти и моторни превозни средства (МПС) вече се печатат и скоро ще пътуват до получателите си, съобщиха от дирекция "Общински приходи" на Столичната община. Общо 1,149 млн. са притежателите на жилища и/или автомобили в София, които са данъчно задължени към местната..