Предстои създаването на Център за превенция на рисковото поведение на пътя, в който са разположени най-съвременните технологии за превенция на риска. Това стана известно днес при представянето на Националната програма за изграждане на капацитет за повишаване на сигурността на пътя на сдружение "Отворена младеж", чиято първа стъпка е центърът.
Програмата бе представена пред четиридесет специалисти и експерти в областта на пътната безопасност, участващи в курс "Управление на скоростта" от области София-град, София-област, Кюстендил, Благоевград, Перник, Монтана, Враца и Видин, представляващи национални, областни и общински власти, полиция и НПО.
Участниците в курса ще имат възможността първи да се възползват от възможностите, които центърът дава, след официалното стартиране на програмата. Втората част на Националната програма за повишаване на сигурността на пътя е изграждане на капацитет на местно ниво за качествено оформяне на послания в областта на пътната безопасност и предаването им до демократично избраните институции на местно, регионално и национално ниво. Това включва безвъзмездно предоставяне на материали, техническа и експертна подкрепа и парични средства на стойност от над петдесет хиляди лева, по проект "Застъпници за пътна безопасност", подкрепен и от инициатива в рамките на програма "Младежта в действие" на Европейския съюз.
Националната програма за изграждане на капацитет за повишаване на сигурността на пътя е създадена, защото все по-често си задаваме неудобния въпрос "Дали сигурността на пътя наистина се повишава?", коментира за БТА Даниел Ванков, председател на сдружение "Отворена младеж". По думите му статистиката сочи, че броят на жертвите значително намалява през последните години. Официалните данни сочат, че през 2012 г. е имало 601 фатални случая срещу 657 през 2011 г. Броят на ранените също намалява, но със значително по-малки темпове - от 8303 на 8193. От друга страна пътнотранспортните произшествия се увеличават, като през 2012 г. те нарастват на 6717 от 6638 през 2011 г., показва статистиката.
Тези тенденции се наблюдават не само на национално, но и на европейско равнище, като все повече привличат вниманието на политици и експерти. Това е причината Европейският съюз да иска да определи цел за намаляване на тежките наранявания в резултат на пътнотранспортни произшествия, която да се добави към целта за намаляване наполовина на броя на смъртните случаи между 2011 г. и 2020 г.
Според Сим Калас, заместник-председател на Европейската комисия и комисар по транспорта, "броят на нараняванията е неприемливо висок", като сметката, която плащаме на европейско ниво, възлиза на около 2 процента от БВП. За 2012 г. това са 250 милиарда евро, коментира Калас в своя реч от март 2013. Същият процент се заплаща и от България, което означава, че сме платили сметка от над 1,5 милиарда лева за миналата година, по данни на Световната здравна организация от тази година. Ние смятаме, че новите предизвикателства изискват нови мерки и е крайно време да се спрат соловите ПР кампании, развиването на бизнес и трупането на дивиденти върху човешки трагедии. Поради това държа да отбележа, че програмата е насочена изключително към хората, които работят ежедневно за повишаване на безопасността по пътищата, поради което няма да се режат ленти или да се канят политици и звезди, подчерта Даниел Ванков. Важните хора са тези, които вършат същинската работа, смята още той и отбеляза, че по традиция най-добрите отразявания организацията споделя със значителната си аудиторията във Фейсбук.
Над 10 незаконни постройки в ромската част на пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати, съобщи секретарят на общината Мартин Жлябинков. Дейностите стартираха в края на юни и продължават и към момента. За някои от постройките, които се ползват и все още не са съборени, е дадена отсрочка. След като тя изтече, ще започне и тяхното..
Безплатна минерална вода беше раздавана днес и столичния район "Илинден" – пред Трета градска болница и на спирка "Оряхово". Раздаването на безплатна вода ще продължи и утре – 25 юли (петък), от 10:00 ч. на същите локации, съобщава районният кмет Емил Бранчевски. Освен за хората, беше помислено и за животните. Купички с вода бяха..
Започна основен ремонт на покрива на стария корпус на 49 детска градина "Радост" в ж.к. "Дианабад", съобщават от районната администрация на "Изгрев". "Възползвайки се от лятото, само след броени седмици, ще успеем да сложим окончателен край на дългогодишните течове в стаите на децата, коридорите и сервизните помещения на старата сграда. Детската..
Администрацията на столичния район "Витоша" предлага зони със специфични изисквания да бъдат преотредени за строителство на еднофамилни и двуфамилни сгради. Идеята е да се предотврати презастрояването в кварталите. "С тази промяна ще ограничим безконтролното строителство на високи и мащабни сгради, които водят до пренаселване и натоварване на..
Мобилният пункт за опасни отпадъци ще бъде в столичния район "Подуяне" на 24 юли. Домакинствата ще могат да се предадат в четвъртък от 11:00 до 19:00 ч. на паркинга пред районна администрация "Подуяне" - на ул. "Плакалница" № 51. От Столичния инспекторат припомнят, че в мобилните пунктове може да се предават: ● Лакове и бояджийски..
Столичният общински съвет ще гласува отпускането на близо 1,3 млн. лева от средствата на Специализирания общински приватизационен фонд за ремонт на образователна, спортна и социална инфраструктура, съобщават от пресцентъра на СОС. Малко над 330 000 лева ще струва обновяването на сградата на 100 ОУ “Найден Геров". Училището е построено през 1956 г. и..
Военнослужещи с два хеликоптера „Кугар“ от състава на военновъздушните сили се включиха тази сутрин, 23 юли, в погасяването на пожар, възникнал в района на селата Стефан Караджово и Камен връх, община Болярово, информира БГНЕС. Хеликоптерите, снабдени със система за гасене от въздуха, излетяха в 9:06 ч. от авиобаза "Крумово" и ще подпомагат..