Представители на топлофикационните дружества и на граждански организации се събраха на заседание на парламентарната комисия по енергетика, за да обсъдят възможните промени в част топлоенергетика от Закона за енергетиката. На заседанието на комисията присъстват представители на Министерство на икономиката и енергетиката, енергийни специалисти, представители на неправителствени организации.
„Дошло е времето да направим организация заедно с неправителствените организации и Народното събрание, включително и топлофикациите, и заедно с Министерство на икономиката и енергетиката да направим общо заседание. По този начин ще направим опит заедно с тези, които произвеждат и доставят топлинната енергия, и с организацията на крайните клиенти, да направим закон, който да върне по-голямо взаимно доверие между клиентите и институциите, да може всеки да е убеден, че в днешно време, при тези технически обстоятелства това е възможното, което може да се направи”, заяви Аталай.
Трябва да върнем доверието на хората в услугата топлоснабдяване и затова трябва да се обсъдят всички постъпили в комисията предложения, а те са над 34 страници, посочи Аталай. Оказа се обаче, че по повечето направени предложения гражданите и представителите на топлофикационните дружества са на противоположно мнение.
Участниците на заседанието спориха за сключването на индивидуален договор с топлофикациите. Представители на неправителствени организации се интересуваха защо на законодателна основа не се въведе възможност за сключване на индивидуален договор между крайния клиент и топлофикационното дружество.
Председателят на комисията Рамадан Аталай заяви, че биха направили промени, така че да се сключват единични договори, ако е възможно. И попита: „Вие си мислите, че ако е възможно, ние няма да го направим ли”.
Изпълнителният директор на „Топлофикация София” Стоян Цветанов каза: „Ако знае някой една държава в Европа, в която да е регламентирано по този начин, който предлагате. Как искате да накарате 436 000 души в София да подпишат индивидуални договори? И при всяка промяна в някой от членовете на договора, да го викате отново да го преподписва. Физически това няма как да се случи”.
Янко Петров, представител на гражданските протести от февруари тази година, заяви, че най-важната задача на промените в Закона за енергетиката е да се даде право на потребителите да имат индивидуални договори с топлофикациите с право на прекратяване на услугата от страна на клиента. Ако не се направи това ние ще сигнализираме, че не се изпълняват поети ангажименти, заяви Петров.
Участниците на заседанието повишиха тон и попитаха защо не е възможно да бъдат подписани 436 000 индивидуални договора и как могат от „Топлофикация” да завеждат 400 000 дела, а не могат да накарат хората да подпишат договор.
В отговор изпълнителният директор на „Топлофикация София” Стоян Цветанов посочи, че всеки има право на избор и този, който не желае да се топлоснабдява централизирано, търси друго решение.
„Само за последните три години имаме над 11 000 нови клиенти. Очевидно има хора, които искат тази услуга. Дайте да не им отнемаме правото да я получават”, добави Стоян Цветанов.
„Физически мога да подпиша 436 000 договора. Ако искате да накарате хората да си слагат индивидуални топломери, им предложете да сложат индивидуални абонатни станции. Има го като техническо решение”, посочи Цветанов. „След 2000 г. всички инсталации са хоризонтални. Въпреки това там, където има неравномерно отопление, не от всички сгради, продължава да има проблеми, включително и с размера на сградната инсталация, независимо че има индивидуални топломери. Там, където в една сграда се потребява нормално от всички и не се краде, няма никакъв проблем със сметките”, заяви Цветанов.
Валентин Терзийски, изпълнителен директор на "Топлофикация Враца" предложи при присъединяването на нови сгради - етажна собственост, изградени от фирми със сключен предварителен договор с топлофикационно дружество и разрешение за ползване на абонатна станция, бъдещите собственици на апартаменти да бъдат уведомявани, че имотът е централно топлоснабден и се продава при тези условия. От гражданските организации обаче категорично се възпротивиха на това предложение и заявиха, че то противоречи на ЗУТ. Кой ще заплаща разходите за топлинна енергия в нови сгради за апартаменти, които още не са продадени, поставиха още въпроси гражданите.
Калина Трифонова от ЕВН Топлофикация Пловдив заяви, че има много случаи на клиенти, които търсят имоти точно в топлофицирани сгради, но заради невъзможност сградата бързо да бъде присъединена, този процес се затруднява. Рамадан Аталай отбеляза, че ще се помисли за текст в закона,
който да даде възможност да не се иска мнозинство от две трети от собствениците на апартаменти в новопостроени сгради, за да бъде топлоснабдена сградата.
Към настоящия момент са изпълнени около 90% o т предвидените дейности по ремонта на Театър София , уточняват от Столичната община по запитване от БНР-Радио София. Оставащите дейности включват цокъл по фасади, вертикална планировка, довършване на камерната зала (монтиране на трибуни и платформа за хора в неравностойно положение), довършване на..
Перничани сведоха глави пред делото на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградското поклонение по повод 152-ата годишнина от неговата гибел събра пред паметника му в центъра на Перник представители на местната власт, политици и граждани. Сред присъстващите имаше и стотици ученици. Сред официалните лица бяха областният управител Людмил..
БДЖ започва поетапно въвеждане на автоматите за продажба на билети. Първите устройства вече са достъпни на Централна гара София и гарите "Подуяне", "Захарна фабрика" и Перник. До средата на март 2025 г. автоматите ще бъдат активни и в останалите 24 гари, където са разположени. Всички автомати работят изцяло с електронни разплащания – с банкови карти и..
Във връзка с отбелязване на 152-годишнината от обесването на Васил Левски, от Столичната община предупреждават за промяна в организацията на движение около паметника на Апостола. До 20.00 тази вечер се забранява престоят и паркирането на пътни превозни средства, с изключение на автомобилите, обслужващи мероприятието както следва: на..
Акция по сигнал за над 10 кучета, използвани за участие в боеве, беше проведена вчера в Перник. В нея са участвали служители на Общинската полиция, представители на Общинския приют за безстопанствени кучета и доброволци в приюта. На посочения адрес са намерени осем кучета, сред които и питбули. Част от кучетата са били в много тежко състояние и видимо..
В Софийския районен съд по-късно през деня ще се проведе първото заседание по делото срещу актьора Димо Алексиев, който беше хванат да управлява колата си в нетрезво състояние. 42-годишният актьор и телевизионен водещ беше заловен на 12 ноември 2024 г. около 00.20 часа да шофира лек автомобил марка „Субару” по бул. „Никола Мушанов“ в София с..
В София има над 1 млн. дървета и зелените площи са повече от 52% от територията на града . За да се подобрява тяхното качество и достъпност за хората, визията на Столичната община предвижда нови инвестиции в следното : • Увеличаване на интензивността и качеството на поддръжката за запазване на всички видове зелени площи и растителност чрез..