Тази неделя в „Кой кой е ... „ ще ви срещнем с Кирил Матеев – доцент в Националната художествена академия, известен скулптор, човек с характер.
Роден е през 1954 в Шабла. През 1981 Завършва НХА със специалност "Скулптура" при проф. Д. Даскалов. Член е на СБХ, а от 1993 преподава в Националната художествена академия. Изложби, разбира се, е имал и има много – у нас, и по света.Негови скулптури и пластики има в НХГ, СГХГ, на Пушкинския музей в Москва, Русия, на частни колекции в България, Германия, Франция, Швеция, Белгия, Гърция, Украйна, Аржентина.
С него разговаряме за първата скулптура, направена още в детската градина, за първото идване в столицата и каква е била София тогава, за „сборването“ с цветовете, за паметта на ръцете, за дните за изкуство и за другите, в които да седнеш с приятели на чаша с нещо хубаво и да споделяш живота – такъв, какъвто е. Ще стане дума за любимите му места в София, за студентите и за занаята, на който можеш да ги научиш и за магията на изкуството, която трябва да открият сами. И за Рембранд, и за един учител, който е успял да внуши на много от ученицит си такава любов към скулптурата, че...
Чуйте интервюто.
На 23.09 от 18.00 часа в галерия Lobster, част от креативното пространство L44, ще бъде открита изложбата "Повтори" на артиста Кели Анна. “Повтори" е изложба, която разглежда повторението катo творчески инструмент и начина, по който Кели възприема света. Чрез повторението се появяват нови ритми, отварящи пространство за открития. Оформен от нейния..
“Вярваме в литературата и в това, което тя може чрез разказването на истории да достигне до хората, да промени тяхното мислене и да направи хората повече хора. Да ги накара да мислят по начин, който е повече вид съпротива към ИИ, изкуствени ценности, пропаганди, фалшиви новини. Освен това, специално за мен, и хората, които обичат да четат литература, е и..
Отзвукът от спирането на комедийното шоу на Джими Кимъл продължава да отеква. С това и дебатът за свободата на словото излезе на предна линия в Съединените щати. Предаването на Кимъл по телевизия ABC бе спряно тази седмица без официален мотив за стъпката. Водещият бе свален от екран след негов монолог, в който той свърза заподозреният за..
"Топлофикация София" планира да остави без топла вода и парно жителите на квартал "Дружба 2" в следващите три месеца (от началото на октомври до края на декември). Поетапно ще се спира топлоподаването в отделните части на квартала – втора, трета, четвърта и пета. Омбудсманът Велислава Делчева сезира Комисията по енергетика в Народното..
Тази вечер (19 септември), в Българския културен институт в Париж ще бъде открита изложбата "Детски години“, посветена на детството на Христо Явашев – Кристо. Експозицията е по повод 90 години от рождението на един от най-значимите световни артисти с български произход. Изложбата представя за първи път във френската столица колективна изложба..
В предаването “Добър вечер, София“ гостуваха Ана-Мария Вартовска - вокал и Петър Димитров – китара, представители на четиричленната група “Bandanna“. Освен тях в групата се изявяват Никола Лулов - барабани и Виктор Лефтеров - бас китара. Групата отваря нова глава в своето музикално творчество. В събота, 20 септември, ще можем да..
Кметът на София Васил Терзиев ще предложи на Столичния общински съвет всеки понеделник в софийските училища да започва с химните на България и на Европа, а учебният ден за децата от първи до четвърти клас да започва с кратка физическа активност, съобщиха от Столичната община. "Предлагам всеки понеделник учебният ден да започва с химна на..