Създадоха пица за военни със срок на годност 3 години
Учени, работещи по поръчка на Пентагона, създадоха пица за американските военни със срок на годност 3 години.
Пицата ще може да се яде даже след 3-годишен престой в хладилна камера. Работата по създаването й е отнело 2 години.
Главният проблем бил как тестото да се опази от влага, за да не плесеняса. За целта учените увеличили съдържанието на захар и сол, а също така изменили консистенцията на доматения сос, изсмуквайки кислорода от него. Те разработили и специална метализирана опаковка, в която пицата да се съхранява, докато й дойде времето да бъде изядена.
Пицата е традиционно блюдо в менюто на американските военни, които често се изказвали желание да хапват пица и по време на поход. Заради ограничения срок на годност обаче досега това не беше възможно.
******
Мокоро - нов робот-чистач от Япония
Знаете ли кога един робот не може да бъде наречен робот? Отговорът е - когато старателно е дегизиран като пухкава топка, при това с отразително зелен,оранжев или розов цвят. Именно по този начин обаче изглежда най-новото роботизирано японско предложение за почистване на дома, съобщава сайтът Гизмодо.
Почистващите топки Мокоро с тегло 270 грама се търкалят автоматично из помещенията и вършат мръсната работа. Особено полезни са за трудно достъпни места, като например за събиране на прах и боклуци под мебелите. Роботизираните пухкави чистачи разполагат с вграден таймер, които ги задейства на всеки около 15 минути. Работят с три батерии АА, като след зареждане могат да функционират до три часа без прекъсване. Веднъж приключили с почистването, всичко, което отменената от тежката задача домакиня трябва да направи, е да "съблече" пухкавата им дрешка, да я поизтупа и да я пусне в пералнята.
Цената на топките Мокоро в сайта Джапан тренд шоп е около 34 долара. Сумата включва и специална четка за почистване на пухкавата обвивка.
*****
Проф. Финкъл: Спасете брака си с консенсусна немоногамна връзка
Прехвърлянето на някои аспекти от любовната връзка върху други хора може да я спаси, твърди американски психолог, цитиран от в."Дейли телеграф".
Ако партньорите живеят отделно или си позволяват да спят и с други, бракът може да е много по-щастлив. Причината е, че в днешно време хората очакват прекалено много от партньора. Те търсят не само любов и приятелство, а и вдъхновение и помощ в постигането на професионалните и лични амбиции.
Ели Финкъл от катедрата по психология на Северозападния университет в Илинойс съветва двойките да възприемат "немоногамна връзка", ако повече не чувстват сексуално привличане. Ако поживеят отделно, може да се върне романтиката на ухажването, да бъде намалена монотонността, твърди той.
"Съпругата Ви може да е страхотна и да ви стимулира интелектуално, но да не сте правили секс повече от два пъти годишно напоследък. Сигурно и двамата не мислите, че това е достатъчно. Затова можете да си кажете, че ще потърсите точно това другаде. Не препоръчвам изневерите, а откровената консенсусна немоногамна връзка. Тя може да е много функционална."
Според проф. Финкъл проблемите в брака се дължат на това, че целта му вече не е да осигурява оцеляването. "През 19-и век не е било необходимо да познаваш душевността на партньора, за да гледаш кокошките или да построиш здраво жилище. За разлика от това през 2014 г. хората се надяват партньорът да им помогне да открият себе си и да израснат личностно " - обяснява още той.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..