Ето и нашето предложение за приятна разходка през уикенда. Времето е хубаво и подходящо за преходи, така че можете да се разходите до Пещерата Снежанка.
Достигането до нея е най-забавният планински преход, който няма безучастно да ви остави да се потите, морите и пъшкате нагоре по баира. Нищо подобно . Всеки път, когато останете без дъх и прокълнете последната изядена порция пържени картофки, пред вас изниква мотивационна табела. "Дишай дълбоко!". "Не се предавай!". "Още малко :)". Ефектите от поредицата от табели са няколко. 1. Усмихвате се. 2. Докато снимате, си почивате. 3. Преходът изглежда по-кратък. И накрая - "Вижда се :)".
Пътят от паркинга до самата пещера не е чак толкова дълъг, около 30-40 минути, но пък под сериозен наклон. Малко преди самата пещера Снежанка има дървена беседка, а встрани от нея излизате от гората, за да се озовете на склон с пейка и невероятна гледка към Родопите.
Снежанка е една от най-красивите пещери в България, която само в 145 м дължина е събрала всички видове пещерни образувания. Открито е, че около 600 г.пр.н.е. в нея са живели траки. По-късно е забравена, за да бъде открита отново през 1961 г. от туристи.
Името на пещерата Снежанка идва от снежнобелите пещерни форми, които можете да оприличите на какво ли не.
Статуята на свободата, Джуджета, Папагалче, както и едноименната Снежанка - сталагмит с формата на девойка, чакаща своя принц. Пещерата се състои от няколко красиви зали: Залата на виметата , Голямата зала, Музикалната зала, които са свързани със Срутището, над което минава мост. Във „Вълшебната зала“, последната, достъпна за посетители, се намира фигурата, оприличавана на приказната героиня Снежанка, дала името на пещерата.
В пещерата живеят четири вида прилепи.
Тя е благоустроена и отворена за посетители всеки ден. До входа има чайна и щанд за сувенири. Намира се на 5 км. oт град Пещера в посока към гр. Батак. Има табела за отбивката, като последната част от пътя е тясна и зле поддържана. Задължително си носете връхна дреха. Това беше нашето предложение за съботно или неделна разходка.
За пръв път чуждестранно китарно дуо се продуцира и издава от българска компания, известна предимно като концертен промоутър. Явор Ганчев е име, което свързваме както с основания преди над 35 години и съществуващ до днес музикален магазин "Дюкян Меломан", така и с концертите от началото на века, неслучайно събрани под името " Джаzz+ ": "Едното начало..
Емил Коралов представя поредното 14-о издание на Фестивала Di Vino Taste: "Очевидно фестивалът е устойчив, българската винена индустрия се развива на все по-високо ниво. Освен този, правим и други фестивали, за да става българското вино по-видимо. Ще бъдат представени всички региони. Бялото вино е класифицирано като елегантно, а районът на..
Салон на музите - няма как да не свързваме фестивала със Светлана Иванова. Пианистка и певица. Завършила в София, после учила във Виена. Живяла в ЮАР и Австрия. Сега е наш гост, който представя предстоящия им спектакъл: "Започваме с "Носорог в банята" от сборника разкази "Ръчен багаж" на журналиста Георги Милков, другата муза е небесната с Росен..
Къде е била ул. "Търговска" - наследник на старата софийска голяма чаршия? Слушаме спомените на Тодор Влайков от влизането му в София. Поглеждаме и книгата "София през вековете" на Александра Монеджикова - особено за софийския безистен. Още за участта за стария "Чохаджийски хан" в спомените на Феликс Каниц и Евлия Челеби. Георги Каназирски-Верин..
Георги Белстойнев, освен самоковски художник, е първият уредник на музея на Димчо Дебелянов в Копривщица. С помощта на уредника на самоковския музей Любомир Николов. Слушаме Елена Белстойнова, дъщеря на художника: "Историята започва от белия (хубавия) Стойне, шивач. Бяга от Самоков в Панагюрище, може би е изработвал дрехите на Бенковски. Синът му..
Чл.-кор. проф. Владко Панайотов и житейската му и научна половинка проф. Маринела Панайотова са женени от 40 години и когато човек ги наблюдава изглеждат като скачени съдове. В студиото на Адресите на любовта присъства само по-силната половинка от семейството, но това пък му даде възможност безконтролно да хвали съпругата си. Специалистът по..
Димитър Ганев представя Game awards - еквивалентът на Оскарите в индустрията на видеоигрите: "Най-хубавото на нас, възрастните геймъри е, че навремето всичко бе на кабел и не можеше да го хвърлиш надалеч. Сега най-номинираната игра не може да се играе с клавиатура. Има връщане и към игрите с история, но и към уменията на геймъра. Модулите..