Комисията за защита на конкуренцията предяви на "ЧЕЗ разпределение България", "ЕВН България електроразпределение" и "Енерго-про мрежи" твърдения за злоупотреба с господстващото положение на дружествата.
Според съобщението на комисията злоупотребата е във връзка с определяне и налагане на необосновано високи цени на достъп до стълбовната електроразпределителна мрежа с ниско напрежение, с което се предотвратява, ограничава и нарушава конкуренцията.
Предмет на производството са условията, при които електроразпределителните дружества (ЕРП) предоставят права за изграждане на кабелни електронносъобщителни мрежи върху стълбовната електроразпределителна мрежа с ниско напрежение (НН) за разпространение на телевизия, интернет и телефония. Електроразпределителната мрежа е собственост на ЕРП и се използва за осъществяване на основната им дейност - разпределение на ел. енергия. Отдаване под наем на части от нея е допълнителна дейност за ЕРП. Нещо повече, поддържането на електроразпределителната мрежа е за сметка на приходите от основна дейност. Т.е. приходите от допълнителната дейност идват за сметка единствено на допълнителните разходи, които са пряко свързани с нея.
Пазарният анализ установи, че не съществуват други способи, които са икономически целесъобразна алтернатива на стълбовната мрежа за изграждане на електронносъобщителни мрежи, поради което всяко ЕРП е предприятие с господстващо положение в границите на лицензионната си територия.
КЗК стига до извода, че наемната цена е определена без да бъдат отчетени факторите, които обективно влияят на нейния размер, процесните цени са необосновано високи и имат експлоатативен ефект върху електронносъобщителните оператори и техните клиенти.
Определението не подлежи на обжалване, но в срок от 30 (тридесет) дни страните имат право да представят писмени възражения по предявените твърдения. Срокът започва да тече от деня на получаването на определението. Страните имат право да поискат да бъдат изслушани от КЗК в открито заседание.
Български експерти и представители на трите ЕРП-та разговарят в Брюксел със сътрудници на еврокомисаря Гюнтер Йотингер за тежкото състояние на българската енергетика. Намеренията, обявени предварително от българските представители, са да лансират идеята за стабилизиране на сектора чрез „енергиен борд”.
В събота, 15 ноември , не се очаква промяна в синоптичната обстановка. През деня ще е предимно слънчево. В Дунавската равнина ще е мъгливо, в часовете до обяд мъгливо ще е и по долините на реките в Южна България. Почти тихо време. Обявен е жълт код в 11 области на Северна България заради мъгли. Минималните температури ще бъдат между 0° и..
Ваксината срещу варицела влиза в националния календар на задължителните ваксини, защото 2% процента от всички заболели деца влизат в болница с усложнения, а това са 600 деца. Това заяви във Варна доцент д-р Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор. Той коментира, че веднага след излизането на наредбата в Държавен вестник и влизането в сила..
От днес до 21 декември в софийската Градска градина ще се проведе традиционният Немски коледен базар. 15-ото издание на базара отваря врати в 18.00 ч. тази вечер и включва щандове с храни и ароматно греяно вино, както и много културни прояви, сред които концерти на млади изпълнители и театрални представления. За пръв път в България подобен..
Столичната полиция залови 28-годишен дилър на наркотици, който опакова дрогата в пликчета, наподобяващи опаковки на различни сладки изделия. Това съобщи директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов. Директорът на Столичната полиция уточни, че задържаният е познат на органите на реда у нас: "Задържахме поредния дилър, за който имахме данни,..
"Започна изграждането на нов паркинг и алейна мрежа зад бл. 42 в ж.к. "Дианабад", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Той допълва, че пространството, което от десетилетия дразни жителите на квартала, съвсем скоро ще се превърне в чист и подреден паркинг, а преминаването на пешеходците няма да бъде свързано с прескачане на локви и..
Електробус на столичния градски транспорт се е блъснал късно снощи в електрически стълб на бул. “Мария Луиза” в района на 7-ма поликлиника. По-късно стана ясно, че 60-годишен водач на електробуса е починал, докато шофира. За това потвърдиха и негови колеги в групата "Катастрофи в София". Докато е осъществявал един от последните курсове за деня, на..
11-годишното момиче , което беше блъснато от трамвай в района столичния площад "Славейков", остава под наблюдение в детската неврохирургия на болница "Пирогов" . Това съобщиха от лечебното заведение. Трамвай блъсна момиче на ул. "Граф Игнатиев" в София Детето първоначално беше прието в противошоковата зала, където са му направени множество..