Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марио Хосен: Музикантът е медиум между вселената и реалния живот

| обновено на 17.06.14 в 16:07
Този път срещата ни е с цигуларя Марио Хосен - роден в Пловдив, учил във Виена, специализирал в Париж... Днес той пътува непрестанно, но "най-важният триъгълник" продължава да е Пловдив, София (тук е почетен професор в НБУ и създател на оркестър "Орфей") и Виена. Ангажиментите на Марио Хосен са толкова много, че животът у е изпълнен с много динамика. Той е от онези щастливи хора, които работят това, което обичат. Свири като солист (често го наричат Паганини на нашето време), като камерен музикант и изнася майсторски класове из цяла Европа, в Азия, в Америка. От малък му е някак съвсем лесно да свири на цигулка... а по нея се запалва, слушайки много по-големия си брат, който е пианист. В цигулката се влюбва от пръв поглед, любовта определено е взаимна, а и до днес е убеден, че звукът на този инструмент е най-прекрасното нещо на света. Чуйте предаването, защото Марио Хосен е изключителен по един леко старомоден начин - старомоден по отношение на широтата на неговата личност, на кавалерството на, на богатството на изказа (и в музиката, и в живота)... с него си говорим за личността на твореца, за меценатите, за магията, която "хваща" публиката, за изкуството, което се нуждае от публика, която е "жадна" за музика. С него ще редим програма за всеки, но и ще достигаме до "дълбокото" и "високото" във всички области на живота. Ще надникнете в неговите спомени - първият концерт с оркестър, големите победи... двата знакови за развитието на кариерата му конкурси - "Албан Берг" и този на Австрийската национална банка, благодарение на който получава прекрасния инструмент, на който свири. Ще обсъждаме парадоксите - как всяка година лауреатите от големи конкурси са десетки, но голяма кариера градят единици... Ще говорим за времето на виртуозите, на Сарасате, Лист и Паганини, които някога са били "еквивалента на Майкъл Джексън" днес и за бъдещите големи проекти - и на виртуоза Марио Хосен, и на неговия проект, който от оркестър Орфеус еволюира в Камерата Орфика... за миналото и бъдещето на музиката. 

Приятно слушане.

Можете да изтеглите интервюто и да го слушате на всяко друго устройство, което поддържа звуковия формат МР3.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Агенция "Митници" със съвети как да получим без затруднения пратките си за празниците

Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15